PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Maďarsko, které nedávno přijalo zákon „chránící“ děti a mládež před takzvanou LGBTIQ+ propagandou ve školách, médiích a reklamě, momentálně čelí ostré kritice ze strany orgánů EU. V Polsku se zase naopak více než 100 regionů deklarovalo jako LGBT-free zóny, což se taktéž setkalo s odsouzením ze strany evropských institucí.

Evropská komise, výkonný orgán EU, z tohoto důvodu ve čtvrtek 15. července oznámila, že podnikne příslušné právní kroky proti oběma členským zemím kvůli porušení základních práv LGBTIQ+ lidí.

V příslušném dokumentu se usnesla, že maďarská antiLGBTIQ+ legislativa odporuje evropským hodnotám, a že je přímým porušením práva na lidskou důstojnost, ochranu soukromí, svobody projevu, přístupu k informacím a nediskriminační zacházení. Dále také vyjádřila výhrady proti stažení dětské publikace s LGBTIQ+ obsahem s odůvodněním, že propaguje „chování odporující tradičním genderovým rolím“.

Maďarsko a Polsko nejsou jediní. I Litva cenzuruje LGBTIQ+ témata

„Evropa učiní vše proto, aby byla jakákoliv skupina občanů stigmatizovaná pro to, koho má ráda, jakého je věku, etnika, politického přesvědčení nebo náboženského vyznání,“ reagovala na negativní vývoj v Polsku a Maďarsku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podobný zákon, který momentálně platí v Maďarsku, přijalo v roce 2013 také Rusko, a k určité cenzuře LGBTIQ+ témat dochází mimo jiné také v Litvě. V roce 2009 se jím zabývala Agentura EU pro základní práva. Na rozdíl od Maďarska, kde jej podpořilo téměř celé politické spektrum, se proti němu ostře ohradila tehdejší litevská prezidentka.

Následně byl upraven tak, aby bylo zakázáno šířit informace o sexuálních vztazích odporujících ústavě nebo občanského zákoníku, do čehož by teoreticky mohla spadat i LGBTIQ+ témata, jelikož litevská ústava definuje manželství jako výlučný svazek muže a ženy, a dosud nepřijala ani žádná zákon, který by upravoval soužití gay a lesbických párů.

Jan Fiala

Zdroje:
EU takes action against Hungary and Poland over LGBT rights (pinknews.co.uk)
Lithuania’s parliament passes ‘Section 28-style’ law to ban homosexuality in schools (pinknews.co.uk)
Lithuania responds to criticisms of homophobia by strengthening family values (archive.org)

FaLang translation system by Faboba