PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Ceny bePROUD se předávaly tradičně v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii,a transfobii a bifobii (IDAHOTB), který připadá na 17. 5.
Letošní předávání cen hostila na své rezidenci její Excelence, velvyslankyně Švédska Viktoria Li.
Seskupení nevládních organizací Koalice za manželství / Jsme fér získalo Cenu bePROUD počin roku 2018.
Dva tátové Michal a David Vaníčkovi získali Mediální cenu bePROUD pro rok 2018 za svůj zábavný a zajímavý vlog o rodičovství dcer pocházejících od náhradní matky.
Richard Sehnal (celoživotní přínos) brněnský aktivista a podnikatel, který už v roce 1983 začal pořádat akce pro LGBT lidi v Brně a až do předloňského roku vedl legendární podnik Richard.

Foto: Romík Filip ART pro bePROUD
K dispozici zde: https://drive.google.com/drive/folders/1kVF5pEPNidjgDZAh5i_ZjrVHpQ-Yvolg?usp=sharing

V rezidenci norské velvyslankyně v Praze byly předány ceny bePROUD za rok 2017. Za otevřenost v médiích o svém vztahu s mužem byl oceněn herec Jan Cina. Počinem roku se stala studie “Sešívané rodiny” o vyrůstání teenagerů s lesbickými a gay rodiči. Undergroundová fotografka Libuše Jarcovjáková si odnesla ocenění za celoživotní přínos.

Přípravná studie mapující rizika a kroky k řešení sociálního vyloučení dětí, adolescentů a mladých dospělých, kteří vyrůstají v rekonstruovaných rodinách stejnopohlavních párů, či jejichž jeden z rodičů je gay/lesba či transgender osoba.
Petra Kutálková, Magdalena Skřivánková 2017.

Poprvé v historii registrovaného partnerství v ČR se výrazně snížil rozdíl mezi mužskými a ženskými páry, které do něj vstoupily.

Ve 2. pololetí 2017 uzavřelo registrované partnerství 171 párů, z toho 91 mužských a 80 ženských. Mužské páry mají nyní před ženskými náskok o pouhých 11 párů.

Od července 2006, kdy můžou homosexuálové v ČR uzavřít registrované partnerství, byl vždy znatelně větší zájem ze strany mužských, než ženských párů. Jenom během první euforie do něj vstoupilo 177 mužských a 58 ženských párů. Jednalo se především o páry, které na tuto možnost čekaly desítky let.

Ústavní soud České republiky dnes vydal průlomové rozhodnutí, jímž uznává rodičovství dvou osob stejného pohlaví platné na území cizího státu.

FaLang translation system by Faboba