PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Ekvádorský ústavní soud podpořil manželství pro všechny. Nález, pro který hlasovala nejtěsnější možná většina ústavních soudců (5 pro, 4 proti), vyšel čirou náhodou v den, kdy se před českou poslaneckou sněmovnou konal happening na podporu manželství pro všechny v ČR. Zatímco my čekáme na druhé čtení, za oceánem už mohou gayové a lesby a jejich blízcí pomalu připravovat první veselky.1

Air Jordan 11 Retro black varsity red white -.Nike Air Jordan 11 (XI) Retro Black / Varsity Red - White, Price: $71.99 - Air Jordan Shoes

Počet zemí, které umožňují uzavírat manželství nejen heterosexuálním, ale i gay a lesbickým párům, se pomalu a jistě blíží 30, a vzhledem k rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva (IACHR) z loňského ledna, se minimálně na americkém kontinentě bude i nadále rozšiřovat.

IACHR totiž došel k závěru, že Americká konvence o ochraně lidských práv a základních svobod přiznává právo na uzavření sňatku všem párům bez ohledu na pohlaví, a zavázal všechny země, které k ní přistoupily, k přijetí příslušných legislativních změn.2 

Jedná se celkem o 16 zemí, nyní je jich 14. První země, která v souladu s rozhodnutím IACHR přijala zákon o manželství pro všechny, byla Kostarika.3 

Trnitá soudní cesta

Vzhledem k tomu, že parlamenty většiny latinskoamerických zemí jsou spíše konzervativní, je téměř vyloučené, že by se zákon o manželství pro všechny dal prosadit jejich prostřednictvím bez ohledu na rozhodnutí IACHR. To si uvědomovali i ekvádorští gayové Efrain Soria a Javier Benalcazar, kteří se spolu s dalším párem soudili s matrikou (Civil Registry) v Cuence o právo na vydání manželské licence.

„Rád bych pozdravil Javiera, který je momentálně v Guyaquil, a řekl mu: „Lásko, já tě miluji,“ řekl Soria novinářům krátce po vydání nálezu a vyzval příslušníky LGBT+ menšiny, aby si maximálně užili veškerého štěstí, které jim přináší rovnost s ostatními.

Čtyři ústavní soudci, kteří byli proti manželství gayů a leseb, zastávali názor, že by o změnách ekvádorské ústavy měli rozhodovat politici. Ekvádorská ústava totiž dosud definovala manželství jako svazek muže a ženy. Zdá se ale, že rozhodnutí IACHR má větší právní sílu, a proto ekvádorský ústavní soud toto ustanovení zrušil. Podobně by tomu mohlo být i v Bolívii a Paraguayi, jejichž ústavy rovněž omezují manželství pouze na páry tvořené mužem a ženou.

Vzhledem k tomu, že nálezy ústavního soudu jsou zavazující, jak potvrdil i bývalý předseda ekvádorského nejvyššího soudu Gustavo Medina, budou muset veřejné autority oddávat i dvě ženy nebo dva muže.

„Ukazuje se, že je v Ekvádoru ctěn princip rovnosti, a to ve větší míře než tomu bylo včera. Ukázalo se, že všichni jsme nositeli stejných lidských právy, a to bez výjimek,“ řekl právní zástupce gay a lesbických párů.

Registrované partnerství bez adopcí dětí

Ekvádor umožnil v roce 2008 gayům a lesbám uzavírat registrované partnerství, ale s výslovným zákazem adopce dětí. V roce 1998 byly přijaty zákony proti anti-LGBT+ diskriminaci. Od roku 2014 je zakázaná konverzní terapie.

První jihoamerickou zemí, která umožnila gayům a lesbám uzavírat manželství, se stala v roce 2010 Argentina následovaná Brazílií (2013), Uruguayí (2013) a Kolumbií (2016).

Jan Fiala

1) https://www.pinknews.co.uk/2019/06/13/ecuador-legalises-same-sex-marriage/
2) https://www.bbc.com/news/world-latin-america-42633891
3) https://www.bbc.com/news/world-latin-america-45138687

FaLang translation system by Faboba