PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že Rusko porušilo lidská práva ruského LGBT+ aktivisty Nikolaje Alexejeva a šesti dalších, jimž tamní úřady odmítly povolit uspořádat v několika ruských městech festival gay pride. Jednalo se celkem o 51 případů.

Přestože ruské státní orgány deklarovaly, že v zemi platí od roku 2013 federální zákaz veřejné prezentace netradičních sexuálních orientací mezi dětmi a mládeží, některé případy pocházejí z doby, kdy tato legislativa ještě neplatila. Navíc stejný soud řekl, že samotný zákaz LGBT+ propagandy je taktéž porušováním lidských práv, protože nesleduje žádný veřejný zájem, a protože svým obsahem podporuje homofobii, předsudky a stigmatizaci LGBT+ menšiny.

V rozhodnutí v kauze proti Rusku štrasburský soud uvedl, že zákaz konání LGBT+ veřejných shromáždění nekoresponduje s respektem k individuálním sociálním potřebám jednotlivců, a že jej v demokratické společnosti nelze požadovat za oprávněný.

Soud dále došel k závěru, že stěžovatel Nikolaj Alexej byl diskriminován pro svou sexuální orientaci, což odporuje Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod, k níž Rusko jako člen Rady Evropy přistoupilo. Taktéž připomněl, že ruské autority několikrát za sebou odmítly poskytnout lidem, jejichž právo na svobodu shromažďování porušily, dostačující kompenzaci.

Klíčovými částmi Úmluvy byly články 11 a 14, podle nichž platí právo občanů signatářských zemí na shromažďování a sdružování a zákaz diskriminace. Za významný krok lze v tomto směru považovat, že Štrasburk vnímá jiné sexuální orientace jako chráněné skupiny.

Nicméně, i když by se z diplomatických důvodů mělo Rusko rozhodnutími Evropského soudu řídit, je v podstatě nemožné jej k tomu přimět. Situace v Rusku ve vztahu k LGBT+ menšině se v celonárodním měřítku zhoršuje. Podle nejaktuálnějšího průzkumu veřejného mínění považuje 83 % Rusů a Rusek homosexuální styk za neakceptovatelný ve srovnání s 68 % v roce 1998 a 76 % v roce 2008.

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2018/11/27/russia-pride-ban-human-rights-echr/

Nike Air Max 90
FaLang translation system by Faboba