PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
 • Logo ILGA Europe
 • Logo Open Society Foundations
 • Logo Velvyslanectví USA v Praze
 • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

 

Společně s Itálií patří Švýcarsko mezi poslední země bývalého Západního bloku, které ještě nelegalizovaly sňatky gay a lesbických párů. Z toho také vystává otázka, kdy tak učiní, a zda to bude dřív, nebo později než u nás v ČR.

jordan Release Dates

Vzhledem k tomu, že se u Švýcarů poměrně obtížně prosazovalo i volební právo žen (Švýcarky mohou volit na federální úrovni až od roku 1972 a na kantonální až od roku 1990, a to nikoli z politické, ale soudní vůle1, 2), nelze s jistotou konstatovat, že by to tak nemuselo být i s manželstvím pro všechny.

Nejen Švýcarsko, ale i Itálie, patří mezi konzervativnější část západních zemí, a proto lze předvídat, že bychom je mohli v prosazování sňatků pro gay a lesbické páry předhonit podobně, jako tomu bylo s registrovaným partnerstvím, které je ve Švýcarsku legální od roku 2007, a v Itálii až od roku 2016, a to i díky rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Oliari a další proti Itálii, předhonit.

Švýcarsko a LGBT+ práva

Švýcarsko jako takové je založené na tradici přímé demokracie a lidových iniciativ, kdy je občan chápán jako držitel státní moci, který ji zákonodárcům (reprezentantům) pouze propůjčuje. Většina zákonů se schvaluje v referendu, které je v případě změn ústavy povinné, a v případě běžných zákonů dobrovolné za splnění určitých zákonných podmínek (získání určitého počtu podpisů, případně souhlas určitého počtu kantonů).

Tak tomu bylo i v případě registrovaného partnerství, které podpořilo v referendu konaném 5. června 2005 58 % Švýcarů a Švýcarek3.  Švýcarský zákon o registrovaném partnerství garantuje gay a lesbickým párům téměř stejná práva a povinnosti, jako mají manželé, vyjma společného osvojování dětí (přiosvojení je legální od letošního roku4) a snadného získávání občanství pro zahraniční partnery švýcarských občanů.

Spory o ústavu

Jak už bylo nastíněno, tak Švýcarsko je velmi specifická a v lecčems konzervativní země. Jako jediné ze západního bloku koketovalo s myšlenkou ústavní definice manželství jako svazku muže a ženy, kterou u nás navrhlo 37 poslanců a poslankyň ihned krátce po předložení návrhu zákona o manželství pro všechny.

Začalo to v roce 2011, kdy Křesťanskodemokratická lidová strana CVP/PDC přišla s lidovou iniciativou „Für Ehe und Familie – gegen heiratstrafe (překl. Za manželství a rodinu – stop útokům na manželství)“ požadující ústavní změnu, která by definovala manželství jako jedinečný svazek muže a ženy.

Příslušné referendum se po nasbírání povinného počtu podpisů konalo 28. února 2016. Ústavní zákaz manželství pro všechny odmítla těsná většina švýcarských voličů – 50,8 %5.  Stačilo málo a Švýcaři se mohli stát první západní zemí s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

Nicméně spolu s výše uvedenou iniciativou probíhá také jiná, a ta usiluje o přijetí ústavní změny, která bude garantovat rovnost v manželství, respektive jeho přístupnost i pro gay a lesbické páry. Zpracováním příslušného návrhu zákona a všech souvisejících změn je pověřen parlamentní výbor pro právní záležitosti, který by tak měl učinit do léta 2019 s tím, že by pak proběhlo referendum, kde ale na rozdíl od Irska a Austrálie není taková jistota, že projde.6

Jan Fiala

 1. 1) http://history-switzerland.geschichte-schweiz.ch/chronology-womens-right-vote-switzerland.html
  2) https://www.un.org/press/en/2003/WOM1373.doc.htm  
  3) http://www.swissinfo.ch/eng/gay-couples-win-partnership-rights/4544668  
  4) https://www.swissinfo.ch/eng/family-law_stepchild-adoption-will-be-possible-from-2018/43323244  
  5) https://www.churchmilitant.com/news/article/switzerland-rejects-true-marriage
 2. 6) https://www.swissinfo.ch/eng/gay-equality_same-sex-marriage-delayed-in-switzerland-/43264176
FaLang translation system by Faboba