PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Nejvyšší soud USA se postavil na stranu cukráře, který odmítl poskytnout své služby gay páru s odvoláním se na právo výhrady svědomí. Ačkoliv ten samý soud před 3 lety podpořil legalizaci rovnosti manželství v celých USA, tentokrát obrátil o 180 stupňů. Pro příslušné rozhodnutí v soudní rozepři s Colorado’s Masterpiece Cakeshop hlasovalo 7 soudců, 2 byli proti.

nike

Předmětem sporu byla antidiskriminační legislativa, na základě níž se gay pár tvořený Davidem Mullinsem a Charliem Craigem dožadovali svého práva na zhotovení svatebního dortu. Majitel příslušného cukrářství Jack Phillips však zakázku odmítl z náboženských důvodů.

Podle Philipse je povinností každého správného křesťana, který následuje učení Ježíše Krista, diskriminovat gay a lesbické páry, pokud jde o sňatek, který je vyhrazen pouze muži a ženě.

Komise pro občanská práva v Coloradu však tento názor nesdílela a řekla, že by gay a lesbické páry měly mít rovný přístup ke všem službám, k jakým mají přístup heterosexuální páry. Toto by se mělo týkat i sňatkových služeb.

Nejvyšší soud USA však v takovém postupu shledává náboženskou diskriminaci. Gay a lesbické páry žijící v USA si tedy pro svatební účely budou muset vyhledávat cukrářství, květinářství a sňatkové agentury, které neodmítají poskytovat své služby všem, tedy i jim.

„Je pravda, že tuto nerovnost dokážou objektivně vyřešit tržní zákony, tedy nabídka a poptávka. Na druhou stranu je ale správné, že gay a lesbické páry mají kvůli tomuto rozhodnutí zúžený výběr? Nebylo by dobré, kdyby mohly využívat všech svatebních služeb? Navíc, jak se někdo může dovolávat výhrady svědomí, když jde o občanské sňatky, které se neuzavírají před Bohem, ale před státním orgánem?“ (Jan Fiala)

„Asi není správné nutit někoho, aby proti svému přesvědčení podporoval sňatek mužů s muži, či žen s ženami, ale pak by se dotyčnému mělo umožnit odmítat podporovat i občanské sňatky, jako takové.“ (Jan Fiala)

https://www.pinknews.co.uk/2018/06/04/breaking-us-supreme-court-rules-in-favour-of-bakery-that-refused-to-serve-gay-couple/

FaLang translation system by Faboba