PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Thajská vláda předložila návrh zákona, který umožní gay a lesbickým párům uzavřít registrované partnerství. Thajsko by se tak mohlo stát po Tchajwanu druhou asijskou zemí, která umožňuje gay a lesbickým párům úředně stvrdit své soužití. Podle místního tisku jej může dokonce předehnat, protože na Tchajwanu začne platit zákon o rovném manželství až od května 2019.

Nike

Nová legislativa pocházející z dílny thajského ministerstva spravedlnosti by podle informací měla být schválená před parlamentními volbami, které proběhnou v únoru 2019. Pokud tedy tchajwanští zákonodárci neuzákoní gay a lesbické sňatky dříve, než se zlegalizují nálezem Ústavního soudu, pak se Thajsko stane první asijskou zemí, kde mohou gayové a lesby uzavírat oficiální svazky.

Ratthanan Prapairat (38 let) řekl, že žije ve společné domácnosti se svým partnerem více než 20 let a že si během svého života pořídili dům a rozběhli podnikání v oblasti textilu. Prapairat dále uvádí, že úřední registrace jejich svazku by jim poskytla vysokou míru ochrany, pokud jde o majetek.

„Homosexuální páry se nijak neliší od heterosexuálních. Díky novému zákonu budeme moci po sobě dědit a mít společný majetek,“ říká Prapairat.

První a zároveň jedinou asijskou zemí, která umožní gay a lesbickým párům uzavřít manželství, je zatím momentálně Tchajwan. Tamní ústavní soud rozhodl, že je neústavní, aby gay a lesbické páry nemohly uzavřít sňatek, když to v případě párů tvořených mužem a ženou jde. V případě, že nebude tato nespravedlnost odstraněná z iniciativy politiků, pak bude gay a lesbické manželství legální uplynutím lhůty, tedy od května 2019.

Izrael umožňuje gay a lesbickým párům žít v neregistrovaném soužití a uznává jejich sňatky uzavřené v zahraničí. Zahraniční gay a lesbické manželství uznává také postsovětská Arménie, ačkoliv má ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Určité právní uznání gay a lesbických svazků nabízejí některá japonská a čínská města a regiony.

Ve Vietnamu mohou gay a lesbické páry uzavřít manželství, ale bez právních následků.

Jan Fiala (PROUD)

https://www.pinknews.co.uk/2018/04/26/thailand-introduces-landmark-same-sex-civil-partnerships-bill/

FaLang translation system by Faboba