PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

LGBT+ Japonci a Japonky mohou od minulého slavit další posun v rozvoji lidských práv. Zastupitelstvo města Fukuoka, prefektura Fukuoka, s téměř 1,5 milionem obyvatel totiž schválilo vyhlášku o certifikaci partnerství párů stejného pohlaví. Ta jim umožňuje právně ošetřit jejich soužití, zejména pokud jde o bydlení a návštěvy v nemocnicích.

Patike

Prvním párem, který využil této možnosti, byl pár transmuže Anri Ishizakiho (33 let) a jeho partnerky Miho Yamashity (27 let). Japonsko uznává administrativní změnu pohlaví od roku 2002 pod podmínkou operativní změny pohlaví včetně sterilizace a dalších závažných podmínek. Možnost civilního partnerství umožňuje uzavřít legální svazek i bez nutnosti podstoupit operace a změnu úředního pohlaví.

Prvním japonským městem, nebo spíš municipalitou, byla v roce 2015 tokijská čtvrť Šibuja. V dalších letech se přidala další města: Setagaya, Tokio, Iga, prefektura Mie, Takarazuka, prefektura Hjógo, Naha, prefektura Okinawa a Sapporo, prefektura Hokkaidó.

„Strávili jsme podstatnou část svého života jako rodina a jsme rádi, že jsme si konečně mohli říct před zákonem a před lidmi své „ano“,“ řekl Anri Ishizaki, který je také zároveň reprezentantem japonské LGBT+ podpůrné skupiny.

Japonsko dosud neuzákonilo ani sňatky gay a lesbických párů a ani registrované partnerství. Vyhlášky o partnerských certifikacích platí pouze ve městech a municipalitách vyjmenovaných výše.

Ačkoliv by těsná většina Japonců a Japonek podpořila gay a lesbické manželství, japonský premiér Šinzo Abe, který na podzim opět vyhrál volby, je v této věci velmi opatrný. Volby pravidelně vyhrává na tématech stárnoucí populace a nízké porodnosti. V roce 2017 byl v Osace první případ, kdy pár stejného pohlaví byl uznán adoptivními rodiči.

Doposud jedinou asijskou zemí, která legalizovala sňatky gayů a leseb, je Tchajwan, kde takový zákon začne platit za necelý rok.

Gay a lesbické manželství uzavřené v zahraničí uznává Izrael, Arménie a částečně i Japonsko, zejména pokud jde o možnost získání trvalého pobytu.

Jan Fiala (PROUD)

https://www.pinknews.co.uk/2018/04/02/japanese-city-of-1-5-million-recognises-same-sex-partnerships-in-landmark-move/

FaLang translation system by Faboba