PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Tanzance hrozí vězení za sdílení videa, kde líbá svojí lesbickou přítelkyni, na sociálních sítích, kvůli tamním zákonům proti homosexualitě.

nike

Dotyčná je momentálně ve vazební věznici v regionu Geita. Náčelník policie Mponjoli Mwabulambo informoval o předběžném zadržení a o vyhlášení pátrání po druhé ženě. V případě obvinění z trestného činu smilstva proti přírodě nebo hrubé obscénnosti hrozí oběma ženám až doživotní vězení.

Homosexualita je v Tanzanii i na Zanzibaru trestná podle zákonů z koloniální éry. Jistou roli v tažení proti místní LGBT komunitě hraje i administrativa prezidenta Johna Magfuli. Ta zakázala například činnost místní charitě, která se zabývala problematikou LGBT lidských práv.

Ještě v tomto roce tanzanská policie zatkla 12 lidí ve městě Dar es Salaam kvůli veřejné podpoře homosexuality. K razii došlo v Hotelu Peacock. Mezi zatčenými bylo i několik právníků, včetně manažera hotelu. Hotel byl totiž místem, kde se scházela organizace CHESA pořádající pravidelné workshopy pro gay komunitu.

Tanzanská vláda obvinila CHESU za podporu manželství mezi lidmi stejného pohlaví. CHESA se nařčením bránila s tím, že se pouze snažila o efektivnější prevenci HIV/AIDS.

Kromě homosexuality je v Tanzanii trestné i stejnopohlavní manželství. Každý, kdo uzavře sňatek s osobou téhož pohlaví, uspořádá svatební obřad pro pár stejného pohlaví nebo se ho osobně zúčastní, nebo žije s osobou téhož pohlaví jako manžel a manželka, se vystavuje riziku trestního stíhání.

Britská vláda několikrát vyzývala Tanzanii ke zrušení anti-LGBT+ zákonů, které paradoxně pochází právě z období britské kolonizace. Dle vyjádření tanzanské vlády k žádné liberalizaci v tomto směru nedojde, a to i za cenu odepření humanitární pomoci.

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

Zdroje: http://www.pinknews.co.uk/2017/12/02/woman-arrested-for-gay-kiss-in-tanzania-after-being-filmed-at-a-party/

FaLang translation system by Faboba