PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Předsedkyně Demokratické unionistické strany Arelene Fosterová trvá na svém odmítavém postoji k legalizaci homosexuálních sňatků, přestože chce, aby Severní Irsko zůstalo součástí Velké Británie i po brexitu. Chcete být naší součástí, vyjma práva homosexuálů na sňatek,“ reagoval na její slova labouristický poslanec Ged Killen.

Alle Artikel

Severní Irsko momentálně řeší své budoucí postavení - zda hodlá po brexitu setrvat ve Velké Británii a připravit se tak o členství v Evropské Unii, anebo se připojit k Irsku, a zůstat členem EU. Právě brexit opět vyvolal otázku budoucího postavení zemí Spojeného království.

Fosterová, jejíž strana je po předčasných volbách ve vládě s toryovci, jasně řekla, že chce setrvání Severního Irska ve Spojeném království, pokud bude zachován volný trh a volný pohyb osob. Problematickým se však může stát aktivní odmítání legalizace sňatků gay a lesbických párů, kterou podporuje separatistická Sinn Féin, ale odmítá unionistická DUP. Když v roce 2016 Severoirský parlament téměř přijal zákon o manželství gay a lesbických párů, neváhala DUP využít práva mezikomunitního hlasování mezi protestanty a katolíky (petition of concern), aby jej zablokovala.

Nicméně ve volbách v březnu 2017 obhájili unionisté méně než 30 mandátů v Národním shromáždění Severního Irska, což vylučuje jejich právo na mezikomunitní hlasování. V případě opětovného hlasování o zákonu o manželství gay a lesbických párů by DUP už nemohla uplatnit právo mezikomunitního hlasování a zablokovat jej.

Gay a lesbické páry smějí v Anglii a Walesu uzavřít manželství od roku 2013 a ve Skotsku od roku 2014. Severní Irsko dosud nepřijalo takovou legislativu, a tudíž se musí prozatím spokojit pouze s registrovaným partnerstvím. Odlišný přístup způsobuje problémy, když se homosexuální manželé chtějí do Severního Irska přestěhovat. Tamní legislativa jim takové manželství neuznává.

Manželství gayů a leseb v Severním Irsku je momentálně předmětem soudních sporů, jejichž pozitivní výsledek nelze jednoznačně ani potvrdit, ani vyvrátit. Poté, co letos v prosinci legalizuje Austrálie manželství gay a lesbických párů, stane se Severní Irsko v podstatě posledním anglosaským národem, který nepřiznává gayům a lesbám právo na sňatek.

V případě setrvání ve Spojeném království bude na Severní Irsko i nadále vyvíjen tlak, aby následovalo zbytek země. Pokud by se naopak připojilo k Irsku, mohlo by dojít k automatické legalizaci gay a lesbického manželství, pro které se v květnu 2015 vyslovila většina Irů a Irek v referendu.

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

Zdroje http://www.pinknews.co.uk/2017/11/26/dup-says-northern-ireland-should-have-the-same-laws-as-britain-except-if-youre-gay/

FaLang translation system by Faboba