PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Část australských odpůrců LGBT+ rovnoprávnosti se nehodlá vzdát bez boje a navzdory kladnému výsledku poštovního hlasování přesvědčuje zákonodárce k zamítnutí připravované novely manželského zákona.

Air Jordan 11 For Sale

Na rozdíl od Irska, ve kterém před dvěma lety proběhlo závazné referendum o dvou ústavních novelách – jedna byla o redefinici manželství a prošla, druhá o snížení věku způsobilosti k prezidentské kandidatuře a neprošla – se v Austrálii nejednalo o klasické závazné referendum s povinnou volební účastí, nýbrž o nezávazný průzkum veřejného mínění.

Z výše uvedeného důvodu se australští zákonodárci nemusí výsledkem řídit. I kdyby se většina hlasujících Australanek a Australanů vyjádřila proti legalizaci manželství párů stejného pohlaví, svazový parlament by ho mohl stejně prosadit, a naopak. Australský premiér Malcolm Turnbull však zcela jasně slíbil, že se jeho vláda bude výsledkem řídit, ať bude jakýkoli. V případě záporného výsledku by aktivně blokovala jakékoli snahy nerespektovat přání australských občanů.

Přestože jsou premiér i ministři v otázce manželství pro všechny zajedno, existují v mimovládních řadách vládnoucí Liberální strany Austrálie rozpory o podobě nové manželské legislativy. Týkají se otázky náboženských svobod, včetně výhrady svědomí náboženských organizací, jakož i sňatkových agentur a i jednotlivců. Měla by mít věřící květinářka právo odmítnout navázat kytici na gay svatbu? Měl by mít věřící cukrář právo odmítnout připravit dort na lesbickou svatbu?

Kromě rozporů mezi liberálními politiky vyzývají organizace stojící za kampaní pro hlasování „Ne“ parlament k tomu, aby nerespektoval výsledek nezávazného šetření, a aby odmítl novou definici manželství.

Boj o rodičovská práva a náboženskou svobodu

Australská asociace rodin vyzývá poslance k odmítnutí návrhu novely zákona o stejnopohlavních sňatcích s tvrzením, že Australané určitě nehlasovali pro manželství založené na „genderové alchymii“. Skupina dále trvá na maximálním zachování náboženských svobod a ochraně práv anti-LGBT konzervativců.

Odpůrci legalizace stejnopohlavního manželství se obávají také ohrožení práv konzervativních rodičů tím, že se děti budou ve školách učit o sňatcích dvou mužů nebo dvou žen a dalšího posouvání hranic, včetně zavádění genderově-neutrálních toalet, sprch a šaten a zavádění institutu neurčitého pohlaví do úředních listin.

Na závěr je nutno uvést, že je manželství párů stejného pohlaví legální už ve 24 zemích, a ve většině z nich rozhodně nedošlo k zavádění třetího pohlaví nebo genderově-neutrálních toalet. Naopak k jejich zavedení došlo i v zemích, kde je homosexualita naopak trestná – například v Pákistánu či Indii.

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

Zdroj: http://www.pinknews.co.uk/2017/11/24/australias-anti-lgbt-lobby-still-wants-to-block-equal-marriage-despite-public-vote/

FaLang translation system by Faboba