PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V pondělí 6. října 2014 ráno zemřel v pražské Vinohradské nemocnici novinář a významný aktivista českého gay a lesbického hnutí Vladimír Hrubý. Oznámil to jeho bývalý partner Lukáš Příčina. Týden před svým skonem převzal Hrubý cenu bePROUD za celoživotní přínos LGBT komunitě.

Running Archives

Vladimír Hrubý se narodil 26. března 1961. Po absolvování pedagogické fakulty působil nejprve jako učitel, poté jako tanečník a choreograf a následně jako rozhlasový redaktor. V 90. letech se významně podílel na práci Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO), v roce 2003 stál u založení Gay a lesbické ligy (GLL). Patřil k předním bojovníkům za přijetí zákona o registrovaném partnerství, kdy nelze opomenout, že značný význam měla jeho znalost prostředí Poslanecké sněmovny, které nabyl jako parlamentní zpravodaj Českého rozhlasu (1995-2002). Již v roce 1992 symbolicky v kostele vstoupil do manželství se svým dlouholetým partnerem, malířem Lukášem Příčinou. Události se dostalo pozornosti celostátních médií. V Českém rozhlase založil a v letech 1998-2002 moderoval první veřejnoprávní LGBT pořad "Bona Dea". Za reportáž o životě HIV+ prostituta z pražského Hlavního nádraží získal prestižní rozhlasovou cenu Prix Bohemia Radio. Inspirován příběhy, které mu ve svých dopisech posílali posluchači a posluchačky BonaDey, napsal knihu "Tak trochu jiné namlouvání" (také pod názvem "Holky s holkama, kluci s klukama", 2003).

Cenu bePROUD za celoživotní přínos udělilo kolegium ceny Vladimíru Hrubému, jelikož zanechal nesmazatelnou stopu jak na cestě k úspěšnému uzákonění registrovaného partnerství, tak v mediálním prostředí. Rozhlasový pořad BonaDea, v době, kdy internet teprve začínal, poskytl veřejnosti vhled do světa LGBT lidí, ale především LGBT lidem samotným, obzvláště mimo velká města, dal pocit, že nejsou sami, že někam patří a že jsou samozřejmou součástí naší společnosti.

Zástupci PROUDu (Zdeněk Sloboda) a SPQP (Jan Seidl), iniciátoři ceny, předali cenu dne 29. září 2014 dojatému Vladimírovi ve Vinohradské nemocnici v Praze, kde statečně bojoval se zhoubnou rakovinou. Mezi prvními gratulanty byl PraguePride, držitel ceny bePROUD za rok 2011 (zastoupený Radkem Miřáckým). (na fotografii)

Již čtvrtý slavnostní večer bePROUD proběhne 16. května 2015 v pražském klubu Mecca. Informovat se o cenách bePROUD a podpořit je můžete na www.beproud.cz.

 

FaLang translation system by Faboba