PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Zatímco v České republice se snažíme prosadit alespoň novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení dětí partnera nebo partnerky, ve Slovinsku šli mnohem dál. Dne 3. 3. 2015  Státní shromáždění Republiky Slovinsko schválilo jako první země postkomunistického prostoru manželství pro stejnopohlavní páry. Součástí změny zákona je také možnost gayů a leseb adoptovat děti.

Pro návrh hlasovali vládní i opoziční strany s výsledkem 51 PRO a 28 PROTI. Ihned po tomto výsledku konzervativní skupiny deklarovaly, že se budou snažit vyhlásit nad zákonem referendum, což slovinská legislativa umožňuje. Široká politická i veřejná podpora (dle únorového výzkumu 59 % PRO) nicméně nasvědčuje tomu, že Slovinsko bude opravdu prvním „duhovým rájem“ ze zemí bývalého komunistického bloku.

Koordinátor Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu Jan Kozubík to komentuje slovy: „Je to obrovská inspirace pro Českou republiku. Zároveň by to měl být určitý impulz pro české zákonodárce. Patříme dle výzkumů k nejliberálnějším zemím světa, od schválení registrovaného partnerství v roce 2006 však stále stojíme na místě a nikam se neposouváme, a to i přesto, že v Česku žijí stovky stejnopohlavních rodin v právní nejistotě.“

Diskuze o manželství v Česku stále ani nezačala. Od září 2014 leží ve sněmovně novela zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení biologického dítěte druhého z partnerů v registrovaném partnerství. I přes téměř 9000 podpisů občanů z celé České republiky, třípětinové kladné stanovisko české společnosti dle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z června roku 2014, podpůrná stanoviska odborné veřejnosti nebo přes otevřenou podporu desítek osobností si poslanci stále nenašli čas se k návrhu ani vyjádřit v jeho počáteční fázi.

FaLang translation system by Faboba