PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Již téměř 2 roky se PROUD snaží prosadit novelu zákona o registrovaném partnerství, která by usnadnila život všem stávajícím ale i budoucím duhovým rodinám. Stále se snažíme přesvědčovat veřejnost, že jde o rodiny, které se s různými potížemi potýkají. Při prvním pokusu došlo k rozpuštění sněmovny a k vypsání nových voleb. S novým složením vlády jsme znovu zapojili všechny síly a hledali mezi politiky spojence, kteří problematiku chápou. Nyní je to již téměř půl roku a novelou se poslanecká sněmovna stále nezačala zabývat. Pokud jsme opravdu tak tolerantní společností, co brání politikům v tom, aby novelu začali projednávat? Snad na odpověď nebudeme muset čekat další 2 roky.

Návrh novely zákona o registrovaném partnerství, jež by umožnil osvojení dítěte partnerky nebo partnera, byl do parlamentu předložen téměř před půl rokem, konkrétně 11. 9. 2014. 

Do dnešního dne se bohužel návrh v poslanecké sněmovně nedostal ani do prvního čtení. Jak uvádí vedoucí lobbyingové skupiny Platformy PROUD Jan Kozubík, nepomohla tomu ani petice, ani široká podpora veřejnosti nebo známých osobností: „Je politováníhodné, že i přes téměř 9000 podpisů občanů z celé České republiky, přes třípětinové kladné stanovisko české společnosti dle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z června roku 2014 nebo otevřenou podporu desítek osobností si poslanci stále nenašli čas se k návrhu ani vyjádřit v jeho počáteční fázi.“ 

Novela je od října 2014 pravidelně zařazována na program schůze, nakonec však z jejího projednávání vždy sejde. Lobbyista Kozubík popisuje pocity LGBT rodin, občanů a aktivistů: „I přes průtahy a pocity bezmoci pevně věříme v kladný výsledek jednání. Musíme si v prvé řadě uvědomit, že v potaz je právní zajištění skoro tisícovky dětí, které aktuálně v duhových rodinách vyrůstají. A počet těchto dětí neustále narůstá.“

Kampaň „Různé rodiny, stejná práva“, která vznikla na podporu novely, mezitím úspěšně pokračuje v oslovování známých osobností společenského i kulturního života. Ty pak přes fotografie sdělují důvod, proč novelu podporují. K Martě Jandové, Martě Kubišové nebo Heleně Třeštíkové se nově připojil také ředitel ČT Brno Jan Souček, zpěvačka Lucie Vondráčková nebo bývalý premiér ČR pan Vladimír Špidla. Ten se nechal slyšet, že: „Hodnota rodiny je založena na vztahu, na schopnosti milovat, nikoliv na jednotlivosti jako je např. sexuální orientace. Dětem je dobře v dobrých rodinách a dobré rodiny jsou rozličné.“  Celkově se do kampaně „Různé rodiny, stejná práva“ k dnešnímu dni zapojilo už více jak 50 osobností.  

Důležité je, že kromě osobností také čím dál tím více českých odborníků veřejně deklaruje svoji podporu rodičovství stejnopohlavních párů. Kromě předsedy České sexuologické společnosti Doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc. nebo Profesní komory sociálních pracovníků nyní svá podpůrná stanoviska uvedla také Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu nebo psycholog a předseda Ligy otevřených mužů Martin Jára: „Lapidárně řečeno, muž a žena, kteří se dennodenně hádají, dětem naplňují jejich potřeby méně než dva gayové nebo lesby žijící ve funkčním vztahu. A protože neexistuje žádný vědecký argument,  který by stejnopohlavní páry v péči o děti zpochybnil, lze jejich aktivní rodičovství jen vítat a podporovat."

FaLang translation system by Faboba