PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Tak jako se například Oscaři dávají těm nejlepším od filmu, je třeba ocenit i toleranci a rozmanitost naší společnosti. Proto se 16. května odehraje již třetí ročník slavnostního vyhlášení cen bePROUD. Ty jsou určené osobnostem a počinům, jež v roce 2013 nejvíce ovlivnili tuzemskou gay, lesbickou, bisexuální a trans komunitu. Letos poprvé bude také oceněn zaměstnavatel roku a udělena bude i anticena pro toho, kdo vůči LGBT lidem dokázal projevit nejvíce nepřátelství.

Datum udílení není zvoleno náhodně, jedná se o předvečer Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii, který se slaví po celém světě již od roku 2005. Akce navazuje na ceny Colourplanet Janise Sidovského, poprvé předávané před šesti roky. Slavnostním večerem v klubu Mecca v Praze-Holešovicích provedou neotřelí moderátoři Ester Kočičková a Jakub Žáček. Program se ponese v duchu různorodosti. Můžete se těšit na vystoupení nezbedné zpěvačky Kláry Vytiskové ze skupiny Toxique, na elektrizující kapelu 1st Choice, mužný gay pěvecký sbor Doodles, ladné indické tanečnice a tanečníky a další. Club Mecca poté nabídne afterparty s vyhlášenými DJs.

Ceremoniál bePROUD se bude sice konat již po třetí, ale letos bude v novém, včetně nových oceněných kategorií. Jaké sošky se hrdě zaskví v záři reflektorů? 1. Samozřejmostí je cena za celoživotní přínos. Odborné kolegium jí ocení osobnost, která se dlouhodobě zasazovala či stále zasazuje za zlepšení postavení  LGBT lidí u nás. 2. Velkou část života lidé tráví v práci. Pro firmu, která nastavila podmínky tak, že se její LGBT zaměstnanci a zaměstnankyně mohou těšit přátelské atmosféře, je připravena cena  bePROUD zaměstnavatel roku. Letos ji budeme udělovat poprvé. 3. Zvláštní mediální cenu může získat například novinář či reportérka za zajímavou a pozitivní zprávu vztahující se k životu LGBT osob či komunity, nebo třeba herec či herečka za kvalitní ztvárnění LGBT postavy na divadle, ve filmu nebo v televizi. 4. Stejně jako v předchozích dvou letech předáme cenu bePROUD za počin roku 2013. Ocenění je určen všem akcím a událostem, které v roce 2013 přispěly ke zlepšení povědomí o LGBT lidech a pomohly dobrému jménu komunity. Vůbec prvním vítězem byl festival tolerance PraguePride 2011 a vloni byly oceněny dvě knihy – odborná „Od žaláře k oltáři“ a pohádková „Jura a lama“.

5. Nezapomněli jsme ani na ty, kteří mají vůči gayům, lesbám, bisexuálním a trans osobám negativní postoje. Pro ty je vůbec poprvé připravená anticena s názvem Duhová cena protiPROUD, jíž chceme taktně upozornit na to, že je třeba uznávat rovnoprávnost a diverzitu naší společnosti a že nekorektní a nepřátelské projevy a akce by neměly zůstat bez povšimnutí.

Aby nám neunikl žádný pozitivní, ale ani negativní počin, je dána široké veřejnosti možnost přes internet navrhnout kandidáty a kandidátky na některé z cen. Na stránce www.proudem.cz a www.beproud.cz naleznete v průběhu dubna potřebné informace o celé akci i jednotlivých cenách.

Myšlenka projektu předávání cen je ve své podstatě neziskového charakteru, proto organizátoři uvítají pomoc v podobě příspěvku, který umožní z akce udělat spektakulární zážitek. Každý dar bude odměněn, na ty štědřejší čeká například VIP vstupenka na raut a setkání s vítězi a hosty cen bePROUD. Vstupenky na zajímavý slavnostní večer můžou být také pěkným dárkem Přispívat je možné prostřednictvím portálu Hithit - https://www.hithit.com/cs/project/477/slavnostni-vyhlaseni-cen-beproud-pro-lgbt-komunitu.

Ceny pořádá spolek Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu – PROUD (www.proudem.cz), který vznikl v roce 2011 jako sdružení jednotlivců a neziskových organizací. Snaží se o politické prosazování rovných práv pro LGBT lidi a o osvětu odborné i široké veřejnosti za účelem snížení diskriminace, zvýšení tolerance a akceptace různorodosti naší společnosti. Hlavním letošním tématem PROUDu je umožnění adopce dítěte žijícího ve stejnopohlavní rodině jeho druhým, nebiologickým rodičem.

Kontakt: Františka Kernová, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Tel: 602 25 88 75

Attachments:
Download this file (TZbePROUD.doc)TZbePROUD.doc210 kB
Download this file (TZbePROUD.pdf)TZbePROUD.pdf195 kB
FaLang translation system by Faboba