PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Počinem, který loni nejvíc přispěl ke zlepšení života sexuálních menšin v Česku, se staly dvě knihy. O cenu PROUDu za přínos LGBT komunitě za rok 2012 se dělí publikace Od žaláře k oltáři o historii homosexuality v českých zemích a dětská knížka Jura a lama o chlapci, který žije se dvěma matkami.

PROUD udělil cenu právě těmto počinům, neboť porotci věří, že tyto knížky mají velký společenský dopad.

Kniha Od žaláře k oltáři mapuje homosexualitu v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Porota ocenila mravenčí práci a obrovskou energii trojice autorů, s níž téma probádali.

Ocenění si také vysloužila knížka Markéty Pilátové s názvem Jura a lama, která představuje vůbec první queer knížku, která se zaměřuje na děti. Knížka vypráví o Jurovi, který má dvě maminky. Zobrazuje tak rodinu s rodiči stejného pohlaví jako pozadí obyčejného příběhu malého kluka. Knihu navíc skvěle ilustrovala výtvarnice Dora Dutková.

Porotci letos vybírali z 25 námětů, které jim zaslala veřejnost. Do finále postoupila pětice kandidátů - vedle obou knih to byl i pravidelný rozhlasový pořad Kvér, akce Řekni to Klausovi a rodiny gayů a leseb, které se loni nechaly vyfotit a zveřejnily své příběhy na výstavě festivalu Prague Pride a v médiích.

Air Max
FaLang translation system by Faboba