PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Češi a Češky mohou ode dneška vybírat počiny, které vloni nejvíc ovlivnily tuzemskou gay, lesbickou, bisexuální a transgender komunitu. Projekty, události nebo i zásadní veřejná prohlášení tak zařadí do nominací na ocenění bePROUD, které budou letos poprvé udělovat občanské sdružení PROUD a portál Colourplanet. Ceny předají pořadatelé 16. května v předvečer Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii v pražském Palace Illusion.

Cena bePROUD navazuje na dosavadní Ceny Colourplanet, které před čtyřmi lety založil Janis Sidovský. "Za čtyři roky se potvrdilo, že oceňovat osobnosti a projekty, které pomáhají LGBT komunitě v Česku, má velký význam. Stávají se inspirací pro další jednotlivce i skupiny. A jsem rád, že se teď ve spolupráci s Proudem podaří toto ocenění posunout dál," uvedl Sidovský. Jeho portál Colourplanet předá na slavnostním vyhlášení cenu osobnosti, která se zasadila o práva LGBT komunity. Občanské sdružení PROUD pak bude vybírat vítěze z nominovaných počinů roku. Hlasování začalo dnes a skončí 12. dubna. Nominace je možné navrhovat na http://bit.ly/GHoVRg.

Pětici nominovaných zveřejní pořadatelé začátkem května. Jednatel občanského sdružení PROUD Aleš Rumpel očekává, že by se mohlo sejít zhruba dvacet námětů na nominace. "Ač se to možná na první pohled nezdá, projektů, které se věnují LGBT problematice, není v Česku úplně málo. A právě minulý rok byl v mnoha ohledech přelomový," míní. Jednotlivé akce ale nechtěl kvůli regulérnosti veřejného nominování zmiňovat.

Česko podle odborníků učinilo v posledních letech v přijímání LGBT komunity velký posun. „Stále jsou ale oblasti, ve kterých pozorujeme nedostatky. Týká se to například adopcí dětí nebo diskriminace v zaměstnání,“ uvedla Martina Štěpánková z legislativní skupiny PROUD, o. s. Podle ní je ale zároveň zřejmé, že se čeští gayové a lesby stále více emancipují. Tuto skutečnost má zdůrazňovat také název bePROUD, který se dá z angličtiny přeložit jako "Buď hrdý!".

Ceny Colourplanet v minulých letech získali Jiří Hromada, Marcela Šulcová, Ivo Procházka, Aleš Rumpel, benefiční projekt Art for Life a Jihočeská Lambda.

PROUD vznikl v roce 2011 jako sdružení jednotlivců a občanských sdružení a představuje platformu pro prosazování politických cílů, posílení práv LGBT lidí i pro osvětu odborné i široké veřejnosti. Mezi hlavní cíle PROUDu patří například prosazení adopcí dětí stejnopohlavními páry nebo uzákonění manželství párů žen či mužů.

Kontakt pro média: Zdeněk Sloboda, 774 007 202, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Potvrzení účasti na slavnostním večeru: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba