PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Navzdory veškerým snahám vietnamské vlády ve vztahu k ochraně LGBT+ lidských práv, je stále mnoho vietnamských rodičů i pedagogů přesvědčeno, že být gayem, lesbou, bisexuálem nebo trans osobou je nemocí, a v tomto duchu vychovávají dokonce i děti a mládež. Informoval o tom nejnovější report Human Rights Watch (HRW).

Nike Air Jordan Retro 1 Red Black White - Buy Air Jordan 1 Retro (white / black / varsity red), Price: 53.55€ - Air Jordan Shoes

Manželství gay a lesbických párů, ani registrované partnerství, není ve Vietnamu zatím uzákoněné. Pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví nebyl nicméně nikdy trestný. Věk způsobilosti k pohlavnímu styku je pro všechny sexuální orientace stejný a příslušníkům LGBT+ komunity není upírána možnost služby v armádě.

V roce 2015 byla translidem po hormonálním a chirurgickém zásahu umožněná úřední změna pohlaví. Do té doby byli nuceni kvůli absenci příslušné právní úpravy nuceni cestovat za účelem tranzice do sousedního Thajska.1  Následující rok 2016 podpořil Vietnam rezoluci Rady pro lidská práva OSN o ochraně LGBT+ lidských práv. Přestože ve Vietnamu politická vůle je a v Hanoji se běžně koná festival Viet Pride, čelí LGBT+ Vietnamci a Vietnamky společenským stigmatům a diskriminaci.

Ve své zprávě o situaci LGBT+ vietnamských dětí a mládeže poukázal HRW na skutečnost, že se ve vietnamské společnosti stále šíří stereotypy, dezinformace a anti-LGBT+ rétorika, a že stále mnoho rodičů a pedagogů a pedagožek považuje příslušnost k LGBT+ za nemoc.

LGBT+ by měli jít k lékaři?

„Ve škole se necítím vůbec bezpečně kvůli všeobecné atmosféře, která panuje vůči LGBT+. Nikdy jsem se nesetkala s fyzickým násilím, ale psychicky velmi strádám, když neustále slýchám, že jsem nemocná,“ postěžovala si Nhung, 17letá bisexuální dívka.

Za pravdu jí dali i další její LGBT+ vrstevníci a vrstevnice, podle nichž dezinformace o LGBT+ coby nemoci často šíří a podporují i samotní pedagogové a pedagožky. Quân, 17letý gay, se například podělil se svým zážitkem z hodiny biologie na střední škole, kdy je vyučující informoval, že by LGBT+ měli navštívit lékaře, který by je z jejich „nemoci“ vyléčil injekční aplikací ženských hormonů.

Vietnamské ministerstvo školství nicméně v roce 2019 oznámilo, že plánuje začlenit sexuální výchovu, včetně osvěty o LGBT+, do školních osnov. Vše je momentálně ve stádiu přípravy. Graeme Reid z HRW nicméně ubezpečil britský deník The Guardian, že ve srovnání s dřívějšími lety se povědomí o LGBT+ a jejich společenská akceptace ve Vietnamu přeci jenom zlepšilo, a že vše je momentálně jenom otázku času.

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2020/02/14/vietnam-school-children-gay-disease-lgbt-youth-human-rights-watch-education/

1) https://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-3331927/Vietnam-passes-law-protect-transgender-rights.html

FaLang translation system by Faboba