PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Francouzský Senát přijal návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který zpřístupňuje svobodným ženám a lesbickým párům umělé oplodnění. Jedná se o jednu z klíčových sociálních reforem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters.

Nike Air Force 1 Shadow Pale Ivory/Celestial Gold-Tropical Twist

Pro změnu hlasovalo 160 senátorů, proti 116, ačkoliv mají v Senátu většinu opoziční Republikáni. Jeden z nejstriktnějších a nejkonzervativnějších zákonů o umělém oplodnění v regionu Západní Evropy bere za své. Senátem přijatá novela byla nicméně přijatá s pozměňovacím návrhem, který z původního zákona přijatého na podzim 2019 Národním shromážděním vyňal hrazení umělého oplodnění z veřejného zdravotního pojištění. 

Francie dosud povolovala umělé oplodnění pouze heterosexuálním párům, a to pouze z medicínských důvodů. Nyní se zařazuje mezi několik evropských zemí, které ho zpřístupňují všem ženám a párům bez ohledu na pohlaví – Spojené království, Španělsko a další. „Co je přiznáváno heterosexuálním párům, musí být přiznáváno i gay a lesbickým párům,“ řekl socialistický senátor David Assouline.

Gayové a lesby mohou ve Francii od roku 2013 uzavírat manželství a společně osvojovat děti. Přijetí tehdejšího zákona doprovázely statisícové protesty v Paříži. Naopak nesouhlas s liberalizací zákona o specifických službách přišlo vyjádřit pouhých 41 tisíc lidí, což je výrazně méně, než tomu bylo před 7 lety. Podle průzkumů veřejného mínění se většina Francouzů a Francouzek s novou právní úpravou ztotožňuje.

Jan Fiala

https://www.reuters.com/article/us-france-ivf/french-senate-approves-bill-allowing-ivf-for-single-women-lesbians-idUSKBN1ZL33Y

 

FaLang translation system by Faboba