PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V souladu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se za rodinu nepovažují pouze vztahy založené na manželství, které v ČR mohou zatím uzavřít pouze muž a žena, nýbrž i další rodinná uspořádání. Potvrdil to například v několika klíčových rozsudcích, z nichž nejzásadnější byla kauza Oliari a další proti Itálii. Informoval o tom Rosemont International.

Nike Air Force 1 Shadow Pale Ivory/Celestial Gold-Tropical Twist

Zmiňovaný případ by se v nadcházejících letech mohl stát jakýmsi katalyzátorem vedoucím ke zlepšení právního postavení gay a lesbických vztahů a rodin jimi tvořených v zemích, které jim nepřiznávají status manželství, případně jiného oficiálního svazku. Jedním z nich je například Monako, které až donedávna patřilo mezi nejkonzervativnější západní země, v níž gayové a lesby nemohli uzavírat ani registrované partnerství.

Monacká vláda a Národní rada, 18členný parlament tohoto městského státu proslulým zejména kasiny, přijaly 5. prosince 2019 zákon o partnerském soužití přiznávající všem párům bez ohledu na pohlaví určitá práva a povinnosti. Dalo by se říci, že se jedná o určitý ekvivalent k francouzskému PACS, taktéž přístupným jak gay a lesbickým, tak i heterosexuálním párům. Francie od roku 2013 umožňuje všem párům bez ohledu na pohlaví také uzavírání sňatků.

Itálie, která byla přímo diplomaticky vázaná rozhodnutím ESLP v kauze Oliari, přijala v roce 2016 zákon o registrovaném partnerství (bylo s ním spjaté i vyslovení důvěry vládě Mattea Renziho) přiznávající gay a lesbickým párům žijícím v něm v podstatě stejná práva a povinnosti jako mají manželé, vyjma slibu věrnosti a rodičovských práv (ta ale mohou italské soudy v některých případech duhovým rodinám přiznat). Tuto výjimku si vyjednala tamní opozice, která po vzoru francouzské skupiny La Manif Pour Tous, taktéž pořádala několik demonstrací proti přijaté legislativě, aby registrované partnerství nebylo příliš „ekvivalentní“ manželství.

V Monaku se zatím jedná pouze o přiznání majetkových práv gay a lesbickým párům s ohledem na vysoké životní náklady v městském knížectví, které je oblíbeným místem ekonomicky silných turistů, což znamená tlak na růst cenové hladiny.

Jan Fiala

https://rosemont-int.com/en/article/news/monaco-adopts-the-concept-of-civil-union-agreements?fbclid=IwAR2vSiOEUKy_SPCEMkB8pTQaV8c25X7xiT5zdtnBNzAk2eaqRL1t7gAFrS8
https://zahranicni.ihned.cz/c1-65288130-italie-jako-jedna-z-poslednich-zemi-evropy-schvalila-registrovane-partnerstvi https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie-protest-registrovane-partnerstvi.A160130_165651_zahranicni_mlb

FaLang translation system by Faboba