PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Uganda má spolu s dalšími bývalými britskými koloniemi v Africe jedny z nejpřísnějších zákonů proti homosexuálním praktikám, což podle některých lékařských expertů zhoršuje situaci týkající se pandemie HIV/AIDS. Serge Paul Eholié z Pobřeží slonoviny, Keletso Makofane z Harvardu, James G. Hakim ze Zimbabwe a Kenneth Ngure z Keni proto vydali minulý měsíc zprávu týkající se stávajících zákonů proti sodomii, jakož i snah o jejich zpřísnění známých pod názvem "Kill the Gays Bill".

Nike Air Force 1 Low Barely Volt/Black-White For Sale

Ty v roce 2014 po přijetí ugandským parlamentem zrušil ugandský ústavní soud. Součástí přísnějších zákonů proti LGBTQ byl i trest smrti za praktikování homosexuality, jakož i kriminalizace těch, kteří takové osoby nenahlásí úřadům.

Ve svém společném prohlášení publikovaném ve Star Observer odborníci varují, že kriminalizace homosexuálního chování je z medicínského hlediska kontraproduktivní, neboť vede ke zvyšování počtu nakažených virem HIV/AIDS, který je v Ugandě jedním z největších na světě. "Kriminalizace LGBT skupin a dalších marginalizovaných menšin je neefektivní z hlediska boje proti pandemii HIV/AIDS," uvádějí experti ve svém dopise.

"V roce 2018 tvořili muži mající sex s muži, lidé závislí na drogách, sexuální pracovníci a transgender spolu s jejich partnery největší procento nakažených HIV. Chce-li ugandská vláda dosáhnout snížení počtu infikovaných, měla by se snažit s těmito nejohroženějšími skupinami spolupracovat," dodávají.

Uganda porušuje lidská práva a diplomatické závazky

"Návrh ugandského zákona "Kill the Gays", který zamýšlí Uganda znovu přijmout navzdory nálezu ugandského ústavního soudu z roku 2014, je vážným porušením lidských práv a odporuje diplomatickým závazkům, v nichž se Uganda zavázala nediskriminovat a nestigmatizovat HIV pozitivní populaci. Tyto zákony navíc odporují ugandskému národnímu strategickému plánu boje s HIV/AIDS, jehož cílem je boj s diskriminací a podpůrné programy pro nejohroženější skupiny, mezi něž bezesporu patří muži mající sex s muži," stojí ve společném prohlášení.

Odborníci rovněž připomínají, že ze své zkušenosti vědí, jaké dopady má diskriminace na nejmarginalizovanější skupiny. V době přijímání návrhu zákona "Kill the Gays" došlo k vraždě Briana Wasswy, jednoho z členů ugandské LGBTQ komunity. Uganda později oznámila, že za homosexualitu nebude uplatňovat zprvu zamýšlený trest smrti. Jednalo se o reakci na nález ústavního soudu, který zákon "Kill the Gays" zrušil z procedurálních důvodů. I tak ale osobám usvědčeným homosexuálních praktik hrozí až doživotní vězení.

"Potěšilo nás, že Kancelář prezidenta Ugandy se nakonec rozhodla nepokoušet se znovu předkládat ústavním soudem zrušený zákon, a žádáme ugandskou vládu, aby otevřeně odsoudila veškerou diskriminaci a násilí mířenou proti LGBTQ lidem, a aby veškeré její aktéry odsoudila," uzavírají odborníci svůj dopis.

Jan Fiala

Zdroje:

https://www.pinknews.co.uk/2019/11/02/uganda-hiv-aids-experts-kill-the-gays-bill-legalise-homosexuality/
http://www.starobserver.com.au/news/top-african-hiv-experts-call-on-uganda-to-decriminalise-homosexuality/189115 https://www.pinknews.co.uk/2019/10/16/uganda-u-turns-kill-the-gays-bill-africa-death-penalty/ https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ugandsky-ustavni-soud-oznacil-kontroverzni-zakon-o-homosexualie-za-protiustavni.A140801_155654_zahranicni_im

FaLang translation system by Faboba