PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Několik křesťanských skupin z USA mělo podle informací deníku Pinknews.co.uk v poslední době finančně podpořit anti-progresivní kampaně v Evropě, včetně podpory LGBT+ lidských práv.

Nike

Investigativní novináři pracující pro server OpenDemocracy, kteří se zaměřili na financování činnosti 12 ultrakonzervativních organizací, došli k jednoznačnému závěru, že dané skupiny jenom na kampaně proti LGBT+ a potratům v evropských zemích utratily až 51 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že daná uskupení mají přímé vazby na administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Například Alliance Defending Freedom (ADF) a Focus on the Family obdržely jednu z dotací přímo od Ministerstva školství USA. Informovala o tom ProPublica v roce 2017. Americká ministryně školství Betsy Devosová se z tohoto důvodu bude muset vyjádřit, jaký je její skutečný postoj k LGBT+ studentům a studentkám, a zda tedy podporuje jejich diskriminaci.

ADF se nechala slyšet, že jejím hlavním cílem je především ochrana svobody projevu, a že nehodlá zveřejňovat jména svých dárců v zájmu ochrany jejich bezpečí a osobního života.

„Žádná skupina jakéhokoliv zaměření by se neměla snižovat k tomu, že bude zneužívat finance z pochybných zdrojů k podkopávání evropských hodnot založených na svobodné diskuzi a liberální demokracii,“ poslanec Alyn Smith (Skotská národní strana)

ADF měla podle investigativních novinářů v letech 2012-16 ztrojnásobit své roční výdaje, které se pohybovaly až v řádu 2,6 milionů dolarů za rok. Sama ADF má pobočky v několika evropských městech, včetně Bruselu a Štrasburku, kde sídlí Evropský parlament. ADF je mimo jiné také na černém seznamu nenávistných skupin podle monitoringu organizace Southern Poverty Law Center právě kvůli své anti-LGBT ideologii.

Jednou ze zemí, kde byla ADF velmi aktivní, je například Rumunsko, v němž se v říjnu 2018 konalo referendum o ústavním zakotvení manželství jako svazku muže a ženy, které ztroskotalo na nízké účasti. Více, než rok před hlasováním, v dubnu 2017 se ADF spolupodílela na konferenci k „referendu o rodině“ na půdě rumunského parlamentu v Bukurešti spolu s tamní skupinou Coalition of Family.

Co je Světový kongres rodin a proč je anti-LGBT?

Světový kongres rodin (World Congres of Families - WCF) byl založen v roce 1997 po setkání dvou ruských sociologů Anatolije Antonova a Viktora Medkova a amerického historika Allana Carlsona, prezidenta illinoiské organizace Howard Center for Family, Religion and Society. 

Samotná skupina má největší vliv v regionu východní Evropy. V roce 2012 vydala WCF protestní nótu podepsanou zástupci 120 konzervativních a náboženských představitelů proti záštitě festivalu Prague Pride ze strany amerického velvyslance v Česku. Předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín se tehdy během svého projevu při příležitosti kontraakce nesoucí se pod názvem „Obrana hrdosti normálních lidí“ zaštiťoval podporou těchto skupin.

V roce 2013 vedla WCF úspěšnou kampaň proti festivalu gay pride v srbském hlavním městě Bělehradu. Srbský přístup k LGBT+ lidským právům se tehdy setkal s odsouzením ze strany generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjørna Jaglanda.

WCF měla sehrát také významnou roli při přijímání ruského zákona proti „LGBT+ propagandě“ v roce 2013. V reakci na výsledky investigace OpenDemocracy řekl skotský poslanec Alyn Smith, že vliv amerických konzervativních skupin je jedním z výzev, se kterými se bude muset současná evropská demokracie vypořádat.

12 skupin, které byly podrobeny analýze OpenDemocracy jsou:

Acton Institute for the Study of Religion and Liberty, Michigan Alliance Defending Freedom, Arizona American Center for Law and Justice, Virginie American Society for the Defense of Tradition, Family, Property (Foundation for a Christian Civilization), Kansas Billy Graham Evangelistic Association, Severní Karolína Billy Graham Evangelistic Association (BGEA MN), Severní Karolína Family Watch International (Global Helping to Advance Women & Children), Arizona Focus on the Family, Colorado Heartbeat International, Ohio Home School Legal Defense Association, Virginie Human Life International, Virginie International House of Prayer, Missouri Population Research Institute, Virginia The Leadership Institute, Virginia

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2019/03/28/us-christian-groups-anti-lgbt-europe/?fbclid=IwAR0o1UN66qQWzDMprZz8TVm_pXFBP1XoHzRLp6IsyCydMLaOP41CVGwrftQ

FaLang translation system by Faboba