PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Po špatné zprávě z USA může LGBT+ komunita opět slavit. Soudní dvůr EU totiž rozhodl, že jsou všechny členské státy povinné uznávat svazky gayů a leseb, pokud jde o získávání práva trvalého pobytu pro občana třetí země, který uzavřel manželství, nebo registrované partnerství, s občanem EU.

Marki

V pozadí tohoto průlomového rozsudku stál spor mezi Rumunem Adrianem Coman, který v roce 2010 uzavřel v Belgii manželství s Američanem Robertem Hamiltonem. Oba muži se později chtěli přestěhovat do Rumunska. Rumunské úřady ale odmítly udělit americkému manželovi Adriana Comana trvalý pobyt s odvoláním se na tamní právní řád, který dosud neuzákonil manželství, ani registrované partnerství gay a lesbických párů.

Ještě před vynesením rozhodnutí se na stranu gay manželů postavil i generální tajemník Soudního dvora EU, podle kterého je naprosto nepřijatelné, aby měla absence právně uznaného gay a lesbického manželství za následek omezování svobodného pohybu osob v rámci EU.

Soudní dvůr EU došel k jasnému závěru, že směrnice garantující právo svobodného pobytu definuje manžela, jako osobu žijící s jinou osobou v manželství, které je z hlediska právního řádu EU genderově-neutrální.

LGBT+ lidská práva v EU

Manželství: Portugalsko, Španělsko, Francie, Irsko, Velká Británie (vyjma Severního Irska), Německo, Rakousko (od 1. ledna 2019), Dánsko, Švédsko, Finsko, Malta, Nizozemsko, Lucembursko a Belgie

RP: Estonsko, Česko, Maďarsko, Itálie, Chorvatsko, Slovinsko, Řecko a Kypr

Nic, ani RP: Rumunsko

Ústavní zákaz: Litva, Lotyšsko, Polsko (široce uznávané nemanželské soužití – přechod nájmu na druha, či družku, právo nevypovídat proti druhovi, či družce apod.), Slovensko, Maďarsko (legální registrované partnerství), Chorvatsko (v referendu, legální registrované partnerství) a Bulharsko.

Přijetí minimální antidiskriminační ochrany LGBT+ menšiny je jednou z podmínek členství v EU.

Edit: V ČR nyní jdou do Parlamentu jak návrhy na manželství i pro páry stejného pohlaví, tak návrh na ústavní změnu definující manželství výhradně jako svazek muže a ženy.

Jan Fiala

https://www.pinknews.co.uk/2018/06/05/european-court-of-justice-gay-spouse-residency-rights/
https://www.equalitylaw.eu/downloads/3773-poland-landmark-decision-of-the-supreme-court-regarding-rights-of-same-sex-partners-in-criminal-law-pdf-101-kb

FaLang translation system by Faboba