PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Ostrovní stát v Karibském moři Trinidad a Tobago zrušil staré koloniální zákony proti homosexualitě. Soudce tamního nejvyššího soudu došel k závěru, že jsou neústavní, a že je tedy nelze dál vymáhat.

Nike Air Max

V Latinské Americe se jedná o další případ zrušení anti-gay zákonů prostřednictvím soudcovského aktivismu. Jedním z nich byla dekriminalizace homosexuálních aktů v Belize, v roce 2016.

Příslušný soudce Devindra Rampersad řekl v závěru průlomového rozsudku, že zákony trestající takzvanou hrubou obscénnost porušují základní lidská práva přibližně 100 tisíců příslušníků LGBT+ komunity žijící na ostrovech, a že musí být zrušeny.

„Soud deklaroval, že sekce 13 a 16 (sexuální trestné činy) jsou neústavní, a že jakákoliv kriminalizace konsensuálního pohlavního styku mezi dospělými lidmi není legitimní,“ řekl Ramparsad.

Zákony proti sodomii a proti hrubé obscénnosti trestaly muže, který byl usvědčen z vykonání análního pohlavního styku s jiným mužem, odnětím svobody v maximální délce trvání 25 let. Jiné formy pohlavního styku mezi muži, nebo lesbický pohlavní styk, byly trestány pětiletým vězením.

Zákony Trinidadu a Tobaga proti homosexualitě mají původ v období britské kolonizace. Jako takové pak následně zůstaly zachovány i po získání nezávislosti. Za jejich zrušení pak následně začal bojovat karibský LGBT+ aktivista Jason Jones, který zažaloval vládu Trinidadu a Tobaga u Meziamerického soudu pro lidská práva.

Ten pak následně tento rok deklaroval, že zákony proti homosexualitě porušují lidská práva, a zavázal kromě Trinidadu a Tobaga i další karibské a latinskoamerické země k jejich zrušení.

Dalším průlomovým rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva je, že Americká konvence o ochraně lidských práv a základních svobod zavazuje všechny smluvní státy k zpřístupnění občanských sňatků i gay a lesbickým párům. Jednat by se mělo o 16 zemí ve Střední a Jižní Americe.

Jan Fiala (PROUD)

https://www.pinknews.co.uk/2018/04/12/trinidad-and-tobago-has-just-legalised-gay-sex/

FaLang translation system by Faboba