PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V pondělí, v osm hodin ráno byly zveřejněny výsledky voleb do italského parlamentu.  Co se týče získaných procent, tak první místo si drží koalice středopravicových stran Centrodestra, kterou volilo necelých 36 % italských občanů. Ihned poté následuje antisystémové Hnutí pěti hvězd, které si získalo přízeň 32 % Italů a Italek, a pak koalice středolevicových stran Centrosinistra s 22 % hlasů.

Air Jordan 1

Má v takovém parlamentu manželství pro všechny šanci, či nikoliv? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože z výsledků voleb nám nevychází jasný kandidát na příštího italského premiéra.

Pokud italský prezident Sergio Mattarella pověří sestavením vlády Mattea Salviniho z Ligy Severu, můžeme se s vizí legalizace sňatků gayů a leseb pravděpodobně rozloučit. Naděje tu jsou pouze v případě, že vládu sestaví buď předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, které se v minulosti nechalo slyšet, že takový zákon podpoří, nebo nový předseda Demokratické strany.

Ač se to zdá neuvěřitelným, tak Hnutí pěti hvězd na rozdíl od většiny populistických a antiestablišmentových stran nemá s LGBT+ lidskými právy problém. 28. října 2014 se ve vnitrostranickém referendu vyslovila drtivá většina jeho členů a členek pro podporu registrovaného partnerství, které tou dobou ještě nebylo v Itálii legalizované, a zakladatel strany a bývalý předseda Beppe Grillo podpořil sňatky gayů a leseb v roce 2012, kdy se o nich diskutovalo v Poslanecké sněmovně.

Sňatky gayů a leseb mají šanci i v případě vlády Centrodestry, pokud se italským LGBT+ aktivistům podaří získat na svojí stranu Hnutí pěti hvězd a Centrosinistru, ale vzhledem k menšímu významu opozičních návrhů a pravděpodobnému odporu katolické církve hnutí La Manif Pour Tous Italia je málo pravděpodobně, že by takový zákon prošel celým legislativním procesem.

V úvahu je třeba vzít také fakt, že Itálie má na rozdíl od většiny parlamentních demokracií dokonalý bikameralismus, kdy Poslanecká sněmovna i Senát mají takřka stejné pravomoci, včetně udělování důvěry vládě.

Složitý politický systém a vliv katolické církve zřejmě hrály podstatnou roli v tom, proč Itálie dlouho neměla ani registrované partnerství. K tomu jí později dokopalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Oliari a další proti Itálii.

V Itálii se pravděpodobně odehraje francouzský scénář

Jak už bylo zmíněno, manželství pro všechny narazí na odpor katolické církve, včetně jejího představitele papeže Františka, který ale podporuje registrované partnerství.

Do Itálie také proniká vliv francouzského hnutí La Manif Pour Tous, které před pěti lety protestovalo proti zavedení gay a lesbických sňatků.

Italská frakce La Manif Pour Tous brojila dokonce i proti registrovanému partnerství, a to navzdory platnému rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.

Podle nejaktuálnějších průzkumů veřejného mínění by manželství gayů a leseb podpořilo 56 % Italů a Italek.

Registrované partnerství smějí gay a lesbické páry uzavírat od dubna 2016. Jeho legalizace byla tehdy také jednou z podmínek pro vyslovení důvěry Renziho vládě.

Jan Fiala (PROUD)

https://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2018/mar/05/italian-elections-2018-full-results-renzi-berlusconi http://www.demos.it/a01231.php?ref=HREA-1ATLANTE

FaLang translation system by Faboba