PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

 

Poslanec František Kopřiva za Českou pirátskou stranu je společně s Dominikem Ferim z TOP 09 nejmladším zvoleným poslancem.

Vzhledem k tomu, že Piráti jako jediná politická strana zastoupená v parlamentu mají respekt k LGBT+ lidským právům přímo v programu, bylo by divné, kdyby odmítal myšlenku manželství pro gaye a lesby. On ho však nejen podporuje, nýbrž i aktivně prosazuje.

Náš redaktor a LGBT+ aktivista Jan Fiala s ním proto udělal na toto téma rozhovor.

nike winter running boots sale women dresses shoes

Fiala se sešel s poslancem Kopřivou minulou středu v Poslanecké sněmovně a kladl mu různé otázky na téma manželské rovnosti a lidských práv LGBT+ menšiny.

1. Co Vás vedlo k tomu, že aktivně prosazujete manželství pro gaye a lesby?

Jsem liberál. Podle mého názoru má česká společnost vůči gayům a lesbám dluh, který spočívá pouze v tom, že jim budou dány rovné příležitosti. Je nutné také připomenout, že na rozdíl od jiných věcí toto nikomu neškodí.

2. Proč název manželství? Hodně lidí se mě ptalo na to, proč nejít po obsahu.

Chápu, že z praktického hlediska je to jedno. Já se na to však dívám hodnotově. Mám ve svém okolí spoustu homosexuálních přátel a nevidím žádný legitimní důvod, proč je symbolicky oddělovat od většiny populace. Nějaký historický argument typu, že manželství bylo odjakživa mezi mužem a ženou, na mě neplatí. Právo má být podle mého názoru srozumitelné. Dualismus, tedy existence dvou právních institutů mi přijde zbytečná.

3. Co Vás motivovalo ke vstupu do Pirátské strany?

Začínal jsem jako komunální aktivista. Mými zájmy byly a jsou i nadále evropské záležitosti, mládež a zahraniční politika. Pirátská strana mi byla nejvíc sympatická. Žádný konkrétní důvod, proč jsem do ní vstoupil, mě nenapadá.

Kandidoval jsem na třetím místě kandidátky a ani ve snu by mě nenapadlo, že budu zvolen poslancem. Předvolební průzkumy nám připisovaly nižší volební výsledek.

4. Myslíte si, že manželství gayů a leseb bude v dohledné době právní realitou?

82 poslanců projevilo alespoň ochotu o tomto tématu diskutovat, přičemž přibývají další a další. Někteří konzervativní poslanci by neměli problém odejít při hlasování o příslušné novele občanského zákoníku ze Sněmovny.

Pozn. redakce: Čím menší počet poslanců, tím nižší potřebný počet hlasů pro přijetí návrhu zákona. K tomu, aby byla Poslanecká sněmovna usnášeníschopná, je zapotřebí přítomnost alespoň jedné třetiny poslanců.

Aby zákon o manželství gayů a leseb prošel legislativním procesem, je zapotřebí podpora Hnutí ANO. Šance je podle mě velká.

Pozn. redakce: Český premiér v demisi Andrej Babiš několikrát za sebou slíbil, že jeho vláda prosadí zákon, který umožní gayům a lesbám uzavřít manželství. V minulé Sněmovně zvedla velká část poslanců Hnutí ANO ruku pro novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila adopci dítěte partnera.

Jan Fiala (PROUD)

František Kopřiva, poslanec Parlamentu České republiky za Českou pirátskou stranu

FaLang translation system by Faboba