PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Osm karibských zemí by mělo po rozhodnutí Meziamerického soudu pro lidská práva v dohledné době zrušit zákony proti homosexualitě: Antigua a Barbuda, Barbados, Grenada, Jamajka, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincent a Trinidad a Tobago.

Air Jordan

Příslušnou kampaň za zrušení koloniálních zákonů proti sodomii stál LGBT+ aktivista Jason Jones z Trinidadu a Tobaga, který také podal příslušnou žalobu.

Podle současných trestních zákonů hrozí mužům usvědčeným z análního styku s jinými muži až 25 let odnětí svobody. Za pohlavní styk mezi ženami nebo neanální pohlavní styk mezi muži hrozí pět let vězení.

Podle Jonese jsou homosexuálové a bisexuálové občany druhé kategorie. Jsem považován za kriminálníka jenom, protože jsem gay,“ sdělil Jones médiím.

Zákony proti homosexualitě pocházejí z dob britské kolonizace. Jejich původní znění trestalo pouze pohlavní styk mezi muži jako akt hrubé obscénnosti. Po získání nezávislosti došlo k jejich zpřísnění, aby se podle nich dal trestat i lesbický pohlavní styk.

Poté, co dal Jones příslušnou žalobu, stal se terčem nenávisti na sociálních sítích a výhružek smrtí.

„Žiji ve strachu o svou bezpečnost a kvůli ochraně svých přátel a rodiny jsem byl nucen s nimi přerušit veškeré styky. Lidé mi vyhrožují upálením,“ řekl Jones pro Washington Blade.

Stejný soud nedávno podpořil legalizaci manželství gayů a leseb v téměř celé Latinské Americe.

V Karibském moři existuje také několik francouzských departmentů, nizozemských speciálních municipalit a britských zámořských území. Na všech je stejnopohlavní sexuální aktivita legální, ale jen některé legalizovaly sňatky gayů a leseb.

Například Karibské Nizozemsko (Bonaire, Svatý Eustach a Saba) umožňuje gayům a lesbám uzavřít manželství podobně jako evropské Nizozemsko. Speciální municipality (Aruba, Curacao a Svatý Martin) povolují pouze registrované partnerství. Francouzské departmenty umožňují gay a lesbické sňatky podobně jako Metropolitní Francie. 

Jan Fiala (PROUD)

Zdroje: http://www.pinknews.co.uk/2018/01/25/a-court-ruling-could-be-about-to-legalise-gay-sex-in-eight-caribbean-countries/

FaLang translation system by Faboba