PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Průzkum ILGA z loňského roku potvrdil, že nadpoloviční většina Maďarů a Maďarek souhlasí s tím, že by LGBT+ minorita měla mít stejná práva a povinnosti jako většinová populace.

nike

64 % respondentů se vyslovilo pro to, aby gayové, lesby a bisexuálové měli stejná práva a povinnosti jako heterosexuálové, pouze 15 % bylo proti.

69 % respondentů řeklo, že souhlasí se zákony proti homofobní diskriminaci na pracovišti. Pro 13 % jsou homosexuální vztahy nicméně něčím, co by mělo být chápáno jako trestný čin.

Co se týče translidí, tak 60 % by jim přiznalo stejná práva, 64 % by souhlasilo s ochranou před transfobní diskriminací na pracovišti a 48 % by jim přiznalo právo na úřední změnu pohlaví.

Výše uvedený výsledek nám ukazuje zcela opačný pohled na Maďarsko, které má kvůli politice premiéra Viktora Orbána špatnou pověst, co se týče LGBT+ lidských práv.

Ihned po jeho nástupu do úřadu v roce 2012 byla přijatá ústavní definice manželství jako svazku muže a ženy. Orbán dále v roce 2016 odmítl ratifikovat dohodu EU týkající se boje s diskriminací LGBT lidí. V květnu 2017 se stal terčem kritiky, když pozval do maďarského parlamentu Světový kongres rodin, který zastřešuje anti-LGBT organizace z celého světa

V listopadu 2016 přijalo zastupitelstvo města Ásotthalom vyhlášku zakazující gay propagandu a islámské modlitby, kterou pak následně v dubnu 2017 zrušil maďarský ústavní soud.

Homosexuální pohlavní styk není v Maďarsku trestným činem od roku 1962. Od roku 2009 můžou homosexuálové uzavřít registrované partnerství, které jim dává stejná práva a povinnosti jako mají heterosexuální manželé, vyjma společné adopce dětí. Nicméně homosexuální jednotlivec smí osvojit dítě bez ohledu na to, zda žije nebo nežije v registrovaném partnerství.

Snahy o vyloučení otevřeně homosexuálních žadatelů o adopci pozastavil maďarský omdusman.

Jan Fiala (PROUD)

Zdroje: http://ilga.org/what-we-do/ilga-riwi-global-attitudes-survey/ http://en.hatter.hu/news/hungarian-ombuds-finds-rejection-of-lesbian-womans-application-to-adopt-unlawful http://www.pinknews.co.uk/2016/03/08/hungary-blocks-european-agreement-on-lgbt-rights/ https://www.theguardian.com/world/2017/may/26/hungary-lgbt-world-congress-families-viktor-orban http://time.com/4688381/asotthalom-hungary-far-right-laszlo-toroczkai-lgbt/ https://www.independent.co.uk/news/world/europe/hungary-village-ban-asotthalom-islamic-symbols-lgbt-propaganda-court-overturns-islamophobic-anti-gay-a7682691.html

FaLang translation system by Faboba