PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Nejaktuálnější průzkum potvrdil, že drtivá většina lidí v Rusku považuje homosexualitu za neakceptovatelnou.

Rusko jako takové se v roce 2013 stalo předmětem zvláštní pozornosti, když ruský prezident Vladimír Putin podepsal kontroverzní federální zákon zakazující údajnou propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi dětmi a mládeží.

Zákon, který podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva porušuje Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, k jejímuž respektování se Rusko jako člen Rady Evropy zavázalo, měl za následek nárůst homofobie v ruské společnosti.

Podle ruského prezidenta Vladimíra Putina se nejedná o žádné nelegitimní opatření, nýbrž o pouhou ochranu dětí a mládeže. Ruský federální zákon se svým obsahem podobá britské Sekci 28 přijaté v 80. letech konzervativní vládou Margaret Thatcherové. Na rozdíl od svého ruského protějšku však zakazoval „homosexuální propagandu“ pouze ve školství a ve státní sféře. Sekci 28 zrušila později labouristická vláda Tonyho Blaira. V roce 2009 se za něj jménem Konzervativní strany veřejně omluvil její nový lídr David Cameron, za jehož vlády se ve Velké Británii prosadily stejnopohlavní sňatky.

Zákony omezující LGBT svobodu projevu platí také v Litvě. Zakázanými tématy jsou homoparentální rodiny a neústavní pojetí manželství, tzn. i stejnopohlavní manželství.

83 % Ruského obyvatelstva, které neakceptují homosexualitu, znamená oproti dřívějším dobám dramatický nárůst. V roce 1998 zastávalo názor, že je homosexualita neakceptovatelná 68 % Rusů. V roce 2008 jich bylo už 76 %. Jedná se tedy o nárůst.

Je bezpečné do Ruska cestovat?

Pokud chcete vidět Chrám Vasila Blaženého, Petrodvorce nebo Petropavlovskou pevnost, tak ruská města jako Moskva a Petrohrad jsou pro homosexuály relativně bezpečná. Mají dobře rozvinutou síť gay klubů, kaváren a saun. I tak ale doporučuji být ve střehu a vyvarovat se otevřeným projevům homosexuální lásky, zejména mezi gayi. Nenechte se v žádném případě ukolébat ani zdánlivě západním rázem těchto měst, protože terčem homofobního útoku se můžete stát i za bílého dne, a to i třeba na Rudém náměstí.“ (Jan Fiala, PROUD)

Zdroje: http://www.pinknews.co.uk/2018/01/11/83-percent-of-russians-think-gay-people-are-reprehensible/

FaLang translation system by Faboba