PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Je Tchajwan skutečně první asijskou zemí, která umožnila gay a lesbickým párům uzavírat manželství, ač s odloženou účinností? Ať už bude odpověď na tuto otázku pozitivní nebo negativní, tak obě verze budou pravdivé. Neměli bychom se totiž zabývat pouze legalizací manželství jako takového, nýbrž i právními následky. Je to divné? Pro nás ano, ale třeba pro LGBT+ Vietnamce a Vietnamky klíčové.

Do nálezu tchajwanského ústavního soudu o legitimitě heteronormativní zákonné definice manželství totiž neexistovala žádná asijská země, která by umožňovala sňatky párů stejného pohlaví, z jejichž uzavření by vyplývaly odpovídající právní následky.

nike

Homosexuální svatby správním deliktem

Zatímco u nás by nikoho nenapadlo pokutovat gay nebo lesbický pár, který si uspořádá svatební obřad, ačkoli zákon o registrovaném partnerství na rozdíl od občanského zákoníku nepamatuje na potřebu slavnostního a veřejného obřadu, tak ve Vietnamu bylo a v určité míře stále je protiprávní vůbec uspořádat svatbu pro gay nebo lesbický pár.

Nutno připomenout, že gayové a lesby si i před registrovaným partnerstvím mohli u nás beztrestně uspořádat neoficiální symbolický svatební obřad. Problémem byla nedostatečná práva a povinnosti, která v uspokojivé míře zatím neřeší ani registrované partnerství.

Svatby bez práv a povinností

Ale vraťme se do Vietnamu. V roce 2012 se například ve městě Ha Tien konal svatební obřad stejnopohlavního páru, proti kterému v souladu zakročily tamní autority, což vyvolalo potřebu diskuze na téma stejnopohlavních svazků.

V reakci na výše uvedené řekl vietnamský ministr spravedlnosti, že vláda zváží možnost legalizace sňatků pro páry stejného pohlaví kvůli ochraně individuálních svobod. V červnu 2013 došlo také k předložení příslušného vládního návrhu novely zákona o manželství a rodině vietnamskému parlamentu. 

V souladu s vládním návrhem byl také vydán dekret rušící veškeré správní sankce za svatby párů stejného pohlaví. 

Nicméně v květnu 2014 prosadila Komise pro sociální záležitosti při vietnamském Národním shromáždění vynětí veškerých práva a povinnosti vyplývající z uzavřeného sňatku mezi dvěma muži nebo dvěma ženami z vládního návrhu novely zákona o manželství a rodině. Ta se stala účinnou 1. ledna 2015. 

Čili manželství párů stejného pohlaví je ve Vietnamu de facto legální od roku 2015, ale bez právních následků, což je pro LGBT+ lidská práva zcela bezvýznamné. Jediné, čeho se dosáhlo, je to, že si gayové a lesby můžou uspořádat svatbu, která jim kromě dobrého pocitu nic nepřinese.

V posledním průzkumu veřejného mínění z prosince 2016 se pro manželství pro všechny vyslovilo pouze 45 % Vietnamců.  Nicméně pouze 25 % bylo striktně proti. Nutno dodat, že ještě v roce 2014 bylo 53 % Vietnamců proti legalizaci stejnopohlavního manželství a v roce 2012 58 %. Podpora veřejnosti tedy mírně stoupá a brzy se jistě vyšvihne nad hranici 50 %. 

„Ač je Vietnam od nás daleko, tak i naší české kampani za manželství pro všechny by jeho legalizace tam mohla pomoci, protože u nás žije početná vietnamská menšina, což přeci jenom znamená vzájemné propojení mezi oběma národy. Vietnamci tak mají v budoucnu jedinečnou příležitost alespoň částečně odbourat veškeré zažité předsudky vůči jejich nádherné zemi.“

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

1 https://www.gaystarnews.com/article/gay-group-supports-fined-vietnamese-couple010612-0/#gs.jNnMaGI
2 http://www.pinknews.co.uk/2012/07/29/vietnam-considers-legal-recognition-for-gay-couples/
3 http://usatoday30.usatoday.com/news/world/story/2012-07-29/vietnam-gay-marriage/56573384/1
4 http://www.thehindu.com/news/international/vietnam-amends-constitution/article5400497.ece

5 https://www.gaystarnews.com/article/vietnamese-lawmakers-back-down-giving-rights-same-sex-couples300514/#gs.nWeicjk

6 https://www.voanews.com/a/vietnams-proposed-marriage-law-disappoints-lgbt-activists-/1925916.html
7 http://ilga.org/downloads/Ilga_Riwi_Attitudes_LGBTI_survey_Logo_personal_political.pdf
8 https://www.gaystarnews.com/article/survey-undermines-progress-same-sex-marriage-vietnam171212/#gs.ehFeWac
https://www.gaystarnews.com/article/one-three-vietnamese-support-marriage-equality310314#gs.=5fIFOQ

FaLang translation system by Faboba