PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Je země s trojúhelníkovým tvarem vlajky ležící na hranici mezi Indií a Čínou a s největší horou na světě Mount Everest Nepál opravdu mezi těmi posledními, kde by se dalo očekávat nějaké manželství pro gaye a lesby? Ani omylem!

Air Jordan 1 Retro High OG Wmns "Panda" CD0461-007 Women/Men Super Deals, Price: $98.03 - Air Jordan Shoes

Nepál je zemí, která je pro většinu z nás velkou neznámou. V historii měla územní spory s Čínou a sousední Indií. Jako taková byla dlouhodobě monarchií, kterou nejprve v roce 1990 oslabila občanská válka vyvolaná místními maoisty ovlivněnými komunismem. Ani přechod k demokratičtější ústavě však nedokázal monarchii udržet a v roce 2008 přešel Nepál na republiku.

Právě zhroucení monarchie se stalo oním impulsem, který vedl k větším diskuzím o uznání lidských práv LGBT+ menšiny.

17. listopadu 2008 krátce po pádu monarchie rozhodl Nejvyšší soud Nepálu o zrovnoprávnění LGBT+ lidí, včetně jejich práva na uzavření sňatku. Radost z tohoto průlomového rozsudku vyjádřil zdejší právník a osobnost LGBT+ aktivismu v Jižní Asii Sunil Babu Pant. Soud zavázal nepálskou vládu k ustanovení komise, která se bude touto problematikou zabývat, a která ji bude doručovat svá doporučení, jak nadále postupovat.

Některé zdroje uvádí, že díky rozhodnutí Nejvyššího soudu je stejnopohlavní manželství ústavním právem, a že je tedy vázané na přijetí nové ústavy. Nepál má zatím pouze prozatímní ústavu. Přijetí nové ústavy zdrželo konání nových voleb do Ústavodárného shromáždění a další administrativní průtahy.

Manželství opět soudní cestou. Zákonodárci jsou tradičně zdrženliví.

V lednu 2014 se podařilo vládou ustanovené komisi pro tyto účely zformovat studii zahraničních zákonů o manželství pro všechny. Komise jako taková doporučila nepálské vládě přijetí zákona o sňatcích párů stejného pohlaví. LGBT+ aktivistka Bhumika Shrestha z Blue Diamond Society řekla, že pokud neprojdou sňatky legislativním procesem, pokusí se je prosadit soudní cestou.

V říjnu 2016 došlo k předložení vládního návrhu novely občanského zákoníku, který by gayům a lesbám otevřel cestu k manželství. Nicméně v únoru 2017 byla tato novela doplněná o pozměňovací návrh vylučující rozšíření manželství na páry stejného pohlaví a zakazující rozvedeným ženám se znovu vdát. Lidskoprávní aktivisté tento krok kritizují.

V červenci 2017 se podařilo jednomu páru, v němž se jeden z partnerů identifikuje jako „třetí pohlaví“, registrovat svůj sňatek v okresu Dadeldhura.

„Ať už to dopadne jakkoli, je navýsost jasné, že se v Nepálu o legalizaci férového manželství mluví, a že zde má díky rozhodnutí Nejvyššího soudu velkou šanci. Nepál by se tak po Tchajwanu mohl stát další asijskou zemí, kde můžou gayové a lesby uzavřít manželství. O stejnopohlavním manželství se mluví i v sousední Indii, která se momentálně chystá zrušit koloniální zákony proti sodomii. Dalo by se tedy říci, že by LGBT+ Indové a Indky šli ze žaláře rovnou k oltáři.“

„Legalizace rovných sňatků v Indii a v Nepálu by byla velmi dobrým katalyzátorem, který by mohl postupem času vést k otevřenějším diskuzím nejen o LGBT+ lidských právech, ale i o tématech domácího násilí, vynucených manželství, znásilňování, kastovního systému atd.“

Jan Fiala (PROUD, Charlie)

Zdroje: https://www.hrw.org/news/2017/08/11/how-did-nepal-become-global-lgbt-rights-beacon http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/nepal/7027736/Nepal-to-stage-gay-weddings-on-Everest.html http://www.bbc.com/news/world-asia-18234114 https://www.news24.com/World/News/Nepal-committee-calls-for-legalising-same-sex-marriage-20150210 https://www.lgbtqnation.com/2014/08/nepals-lgbt-community-parades-for-same-sex-marriage/ http://scroll.in/article/674232/Nepal-to-legalise-homosexuality-and-same-sex-marriages,-says-law-minister http://pahichan.com/same-sex-marriage-has-been-registered-for-the-first-time-in-nepal/

FaLang translation system by Faboba