PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Šestý ročník festivalu Prague Pride je úspěšně za námi. A PROUD na něm samozřejmě nemohl chybět. Stejně jako v předchozích letech tak i letos byl PROUD pořádně vidět a slyšet nejen v sobotním průvodu, ale také coby pořadatel debaty, semináře, pietní akce a výstavy v průběhu týdne. A i když Prague Pride 2016 skončil, naše aktivita za zrovnoprávnění LGBT osob neklesá a například výstava o duhových rodinách pokračuje v Americkém centru až do 13. září! 

Air Jordan 1
ppvlacek
 
Pěkně popořadě: 

V úterý 9. srpna jjste mohli navštívit další debatu z cyklu  podPROUDem na téma Láska. Coworkingový prostor SVĚT HUB, který se stal již tradičním místem těchto večerů, byl opět zaplněn do posledního místa. Se skvělými hosty jsme probrali LÁSKU z jiné perspektivy, než jakou znáte z lifestylových časopisů. Více v události zde.

pplaska

 

Ve čtvrtek 11. srpna jsme uspořádali seminář pro odborníky a odbornice. Nesl název Duhová školení pro další vzdělávání a byl určen všem těm, kteří se setkávají se ve své práci (ve škole, na úřadě, v ordinaci, v terénu) s LGBT+ lidmi. Nastínili jsme, jak řešit homofobní jednání, netoleranci okolí, obtížný coming out... Více informací najdete zde 

ppskoleni

 

Vyvrcholením celého týdne byla sobota 13. srpna, kdy jsme uspořádali Kočárkovou jízdu, která za obrovského zájmu prošla v průvodu Prague Pride, foto zde. Letošní specialitou byl dvacet metrů dlouhý vláček pro děti a seniory/ky. Nejdůležitější zprávou však je, že počet kočárků a rodin s dětmi byl největší v historii akce, video zde. Do průvodu se vydaly jak LGBT rodiny, tak i rodiny tzv. tradiční :-) Nakonec jen rodin bylo několik desítek. A spolu se všemi příznivci a vláčkem jsme byli opravdu nepřehlédnutelní. K visibilitě nám dopomohly také tyrkysová trika kampaně za přiosvojení Různé rodiny, stejná práva a balonky plněné heliem. Trika si stále můžete objednávat zde

ppproud

Foto: Jana Braunová

Byli jsme vidět, a to bylo dobře, protože jsme jeli ukázat poslankyni Nytrové a všem jí podobným že všechny rodiny – tedy i ty duhové – by měly mít stejná práva. Aktuálně připomeneme  nutnost potřeby novely zákona o registrovaném partnerství, která má umožnit osvojení dítěte partnera tím druhým, nebiologickým rodičem. Novela už skoro  dva roky  (od září 2014) leží v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. Petici na její podporu podepsalo více jak 9000 občanů České republiky a v duhových rodinách aktuálně vyrůstá více jak 1000 dětí.  Pro je dle posledního výzkumu CCVM z června letošního roku i česká veřejnost. Nyní novelu podporuje také devět ministrů a ministryň, kteří se vyfotili v tyrkysovém triku kampaně Různé rodiny, stejná práva: Andrej Babiš  (ANO), Dan Ťok (ANO), Jiří Dienstbier (ČSSD), Karla Šlechtová (ANO) Kateřina Valachová (ČSSD), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Michaela Marksová (ČSSD), Richard Brabec (ANO) a Robert Pelikán (ANO), který společně s  Dienstbierem návrh překládá  a kolem 100 známých osobností  (foto zde). Novela by se tak měla dostat na program Poslanecké sněmovny během letošního září. 

Kočárková jízda se konala pod záštitou velvyslance Nizozemského království J.E. Eduarda W.V.M. Hoekse. Podpořilo ji také UPC Česká republika, největší český poskytovatel placených televizních služeb a vysokorychlostního internetu. O výzdobu dvacet metrů dlouhého vláčku se postaraly Květiny Serafin - Kytičkáři

pprodiny vlacek1

Foto: Jana Braunová

Kočárkovou jízdu jsme zakončili na našem stánku na Letné. Zde jsme podávali informace o činnosti PROUDu, ale také prodávali tyrkysová trika kampaně nebo nafukovali balônky pro děti a kolemjdoucí. 

ppstanek

Foto: Jana Braunová

V neděli 14. srpna jsme spolu s organizací Ke kořenům uspořádali Vzpomínkovou slavnost se Zenith Virago. Komorní setkání proběhlo  v Lese vzpomínek a bylo oslavou hlubokých vztahů k blízkým, kteří už nežijí. Více v události zde. Děkujeme tímto za skvělou spolupráci.  

ppzenith

Nezapomeňte, že až do 13. září můžete navštívit výstavu Různé rodiny, stejná práva v Americkém centru v Praze. Výstava fotografií ukazuje běžný život queer rodin. Více zde  

Kromě uvedených akcí jste mohli naše zástupce a zástupkyně osobně potkat také na dalších diskusích, zejména jako zástupce odborníků a znalců jednotlivých témat, které si pravidelně zvou jiné organizace, ale také kontaktují média. Těší nás, že se zájem o naše aktivity setkává s pozitivní odezvou nejen u LGBT komunity, ale také u většinové společnosti.

Ještě jednou tedy velké díky všem, kteří se s námi během celého týdne setkali a také pořadatelům Prague Pride. Moc si ceníme i podpory spolupracujících organizací a nesmíme zapomenout ani na naše milé dobrovolníky a dobrovolnice, bez kterých bychom letošní Pride týden nezvládli.  

A to nejdůležité na konec:  

Podpořit naše aktivity můžete několika způsoby zde nebo pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Celý rok také hledáme dobrovolníky a dobrovolnice, pokud máte zájem pište prosím pro bližší informace na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Děkujeme! Váš PROUD 

FaLang translation system by Faboba