PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Agentura STEM/MARK provedla v rámci únorového šetření výzkum, který mapoval v souvislosti s novelou zákona o registrovaném partnerství postoje české veřejnosti k adopci dětí stejnopohlavními páry a homosexuálními jedinci.

nike

Kromě potvrzení výzkumu CVVM z léta roku 2014,  který měl obdobné výsledky, byl výzkum agentury STEN/MARK rozšířen o otázku, která zjišťovala názor na právo umělého oplodnění pro lesbické páry. I v této otázce si přibližně polovina Čechů myslí,  že by toto právo lesbické ženy měli mít.

stenmark adopce

Přibližně polovina dotázaných se domnívá, že děti z homoparentálních rodin se mají stejně dobře jako ostatní děti. Dvě pětiny respondentů se ale obávají, že vývoj dětí žijících s homosexuálními rodiči může být negativně ovlivněn absencí mužského nebo ženského vzoru. Třetina dotázaných si dále myslí, že děti homosexuálních rodičů jsou častěji oběťmi šikany. Obavy týkající se homosexuality daných dětí vyjádřila přibližně čtvrtina vzorku.

stenmark blaho

Ve výzkumu se objevila také otázka, zda má dotázaný ve svém okolí nějakého homosexuálního muže nebo ženu, na kterou 45 % respondentů odpovědělo kladně, 37 % záporně a 18 %, že neví.

Téma práv homosexuálů zkoumala společnost STEM/MARK v rámci on-line šetření prostřednictvím svého Českého národního panelu. Výzkumu, který probíhal ve dnech 9. – 13. 2. 2015, se zúčastnilo 510 respondentů. Respondenti šetření představují reprezentativní vzorek internetové populace ve věku 15–59 let.

FaLang translation system by Faboba