PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Předávání cen bePROUD 2013 je úspěšně za námi a je čas na malé shrnutí. Režii večera držel pevně a skvěle ve svých rukou Sergej Butko a spolu s moderátory Ester Kočičkovou a Jakubem Žáčkem dokázal s minimem prostředků vytvořit show, za kterou by se nemusela stydět ani mnohem větší a proslulejší akce. Scénky jako ta s názvem Prase o házení perel sviním, která poukazovala na to, jak marná se někdy může zdát práce těch, kteří se snaží vnášet do společnosti více tolerance, nebo fiktivní předávání ceny Tomiu Okamurovi, měly u diváků velký úspěch. To vše doprovázela pěvecká vystoupení Terezy Černochové a Kláry Vytiskové.

M2k Tekno

Ceny se původně měly udělovat v pěti kategoriích. Cenu bePROUD Zaměstnavatel roku bohužel nebylo komu udělit. Doufáme, že do příštího roku se situace změní. Přesto na začátku večera čekalo na stolku pět krabiček s cenami. V kategorii Celoživotní přínos jsme se rozhodli ocenit práci dvou vyjímečných lidí - Dagmar Křížkové a in memoriam faráře Jiřího Štorka, kteří spoluzakládali organizaci Logos a koncem devadesátých let otevřeli dveře farnosti skupině věřících gayů a leseb. Cenu předala ombudsmanka Anna Šabatová. Tato cena byla speciální nejen tím, že oceňovala činy lidí, kteří prošlapávali cestu, kterou před nimi u nás nikdo nešel a pomohli tak mnoha lidem, zároveň také připomněla nedávné úmrtí Filipa Havlíčka, který nezvládl netoleranci svého okolí. Jelikož se paní Křížková nemohla zúčastnit, přebrala za ní cenu její sestra Svatava Havlíčková, matka Filipa. Její silný proslov se dotkl každého z hostů a skončil potleskem ve stoje, poděkovat přišli i zástupci Logosu.

Mediální cenu bePROUD získal Igor Chmela za ztvárnění policisty procházejícího coming-outem v seriálu Cesty domů. Ocenění si velmi váží, bohužel se vzhledem k pracovním povinnostem nemohl dostavit a cenu přebral z rukou Ester Janečkové pan Ducký, který se seriálu stará o PR. V kategorii protiPROUD 2013, tedy anticeny pro člověka s nejvíce homofobními a transfobními názory jsem měli hned tři favority. Jak prohlásil náš jednatel Zdeněk Sloboda: "Bylo vlastně jedno koho vybereme, časem se jistě dostane postupně na všechny, protože jsou ve své činnosti aktivní a své názory zřejmě nezmění." Nakonec jsme se rozhodli prohřát duhovou cenou náruč pana Jeronýma Klimeše, který se velmi rád k tématu homosexuality vyjadřuje v médiích. Výherce se, jaké překvapení, pro ocenění nedostavil, ale zaslal alespoň email, ve kterém vyjádřil přání dostat raději fotovoltaický článek, který by se do jeho domácnosti hodil více a nezabíral místo zbytečně.  Cenu jsme mu prozatím uschovali pro případ, že by změnil názor nebo se mu doma uvolnilo místo.

Hlavní kategorií večera byla však cena bePROUD Počin roku. Z pěti nominovaných byl vybrán počin skupiny dvaceti poslanců, kteří vloni podali návrh novely Zákona o registrovaném partnerství. Za všechny cenu převzal Viktor Paggio. Téma novely je v tuto chvíli navíc velmi aktuální, brzy by měla být opět předložena. Afterpárty proběhla také v klubu Mecca, který nám bezplatně propůjčil své prostory. Ve VIP zóně bylo nachystáno malé občerstvení a kdo chtěl mohl zůstat na večerní hudební program.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem, kteří nám umožnili tuto akci uspořádat a všem, kteří podporují naši práci. Seznam je to dlouhý, ale určitě musíme začít hned na místě konání a poděkovat Radku Kochovi, produkčnímu klubu Mecca, dále pak Foundation open society institute za finanční podporu, Slovak Czech Women´s Fund, Gender studies, Společnosti pro queer paměť, Iboys a Igirls za mediální podporu, Vojtovi Jasanskému za logo a webové stránky, účinkujícím a režisérovi...a ano ještě všem novinářům, kteří se naučili používat správné termíny i když nemuseli.

FaLang translation system by Faboba