PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

"Naše společnost se navzdory varovným předpovědím nezhroutila." řekl francouzský politik Jean-Luc Romero minulý týden v souvislosti s jednoletým výročím legalizace stejnopohlavních svazků a adopcí dětí těmito páry ve Francii.

adidas Mutator

Loňskému hlasování o souvisejícím zákoně přecházely ohnivé debaty a místy násilné protesty, jeden poslanec dokonce vyjádřil názor, že pokud zákon projde "můžeme rovnou legalizovat manželství mezi třemi lidmi, když už jsme u toho". Někteří se domnívali, že to bude znamenat konec pro francouzskou společnost. Nicméně Francie zatím přežila a podle statistiky bylo uzavřeno okolo 7000 stejnopohlavních sňatků. Většina z nich se obešla bez komplikací. Ke konfliktu došlo pouze u první svatby 29. května ve městě, které je jinak gayům a lesbám nakloněné. Homofobní původce nepříjemností musí zaplatit pokutu 3800 euro.

Gay a lesbické páry mohou nyní také adoptovat děti, ale dosud došlo k realizaci pouze několika tuctů těchto adopcí. Umělé oplodnění je i nadále výsadou heterosexuálních párů, ačkoliv původní návrh zákona obsahoval tuto možnost pro všechny. Z důvodu velmi nepřátelského postoje opozice byla tato část z textu návrhu zákona odstraněna. Náhradní mateřství je i nadále na francouzském území zcela ilegální.

Konzervativní hnutí "La Manif pour tous" (přeloženo Demonstrace pro každého, parafráze na Manželství pro každého) se však nevzdává. Organizace složená z praktikujících katolíků se stále snaží propagovat svou vizi tradiční rodiny a její militantní přívrženci se shromažďují skoro každou noc před ministerstvem spravedlnosti v Paříži a doufají, že se jim podaří zabránit do budoucna zákonům poskytujícím stejnopohlavním párům více svobody při zakládání rodin.

Zdroj: http://www.france24.com/en/20140423-gay-marriage-one-year-french-civilisation-did-not-crumble/

FaLang translation system by Faboba