PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

V sobotu 29.března vstoupil v platnost zákon umožňující lesbám a gayům v Anglii a Walesu uzavírat sňatky. Od roku 2005 do minulé soboty bylo možné pouze uzavírat registrovaná partnerství.  Zákon se nevztahuje na celou Velkou Británii, ve Skotsku byl schválen později, svatby zde budou stejnopohlavní páry moct uzavírat od října. Severní Irsko je v tomto směru stále nerozhodné.

Nike

Jeden z prvních svatebních obřadů se odehrál krátce po půlnoci na radnici v londýnské čtvrti Islington, kde po 17letém vztahu uzavřeli manželství Peter McGraith a David Cabreza. Jejich hlavním svědkem byl Peter Tatchell, který je aktivistou za lidská práva. V rozmezí několika minut i hodin pak uzavřelo sňatek mnoho dalších párů na území Anglie a Walesu. Už v pátek na tyto změny upozorňovala vlajka nad budovou kabinetu vlády. Více informací naleznete zde.

Jako první země na světě schválilo stejnopohlavní sňatky v roce 2000 Nizozemsko. Od té doby následovalo 16 dalších zemí a také 16 z 50 amerických států. Francie tyto sňatky legalizovala navzdory protestům, kterých se účastnily statisíce lidí.

 

FaLang translation system by Faboba