PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

PROUD - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu

platforma pro
rovnoprávnost,
uznání a diverzitu

logo
  • Logo ILGA Europe
  • Logo Open Society Foundations
  • Logo Velvyslanectví USA v Praze
  • Logo LUSH Fresh Handmade Cosmetics

Hlavním cílem Duhových seminářů  je seznámit moderní základní a střední školu, jejich studující i vyučující, budoucí odborníky i odborníky z řad pedagogů a sociálních pracovníků se životem LGBTI osob a s proměnami a důvody, proč máme tendenci někoho do skupiny tzv. genderových menšin zařazovat a někoho ne. Naše aktivity každým rokem rozšiřujeme. V současné době vedle již klasické nabídky vzdělávacích seminářů (Duhové vzdělávání) nabízíme ve spolupráci s organizací Jules a Jim certifikovaný preventivní seminář (Duhová prevence), dále školení pro sociální pracovníky a pracovnice a pro budoucí vyučující (Duhová školení).

Aktuálně PROUD získal od MŠMT akreditaci pro své Duhové školení "Jak přispívat k bezpečnému a zdravému klimatu v prostředí školy na příkladu prevence homofobní šikany", které si tak vyučující či školní metodici a metodičky prevence budou moci započítávat do svého povinného penza dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. K dipozici je v příloze u článku ke stažení Duhová příručka pro vyučující. 

Provedli jsme také celonárodní výzkum k prevenci homofobie a transfobie České školy pod lupou. Seznamte se s výsledky výzkumu realizovaného PROUDem mezi studujícími ve věku 15 – 23 let, jenž zjišťoval především zkušenost s homofobními a transfobními projevy, případně projevy diskriminace, více informací zde. V příloze ke stažení níže najdete přehlednou infografiku vypracovanou z výsledků výzkumu. 

Dosud běžně realizovaná sexuální výchova se zpravidla úzce zaměřuje na sexuálně-hygienická a zdravotní témata, třebaže lidská emocionalita a sexualita jsou fenomény mnohem složitější, prostupující běžné životy dospělých stejně jako životy dospívajících. Sociální, historické a kulturní aspekty romantického života, které jsou zdrojem našich identit, se stejně tak snadno mohou stát pramenem mnohých stereotypů, nepochopení, marginalizace, diskriminace či přímo šikany. Příčiny těchto problémů vedoucích ke stigmatizaci nebo exkluzi dotčených studujících, jsou příliš často pro ostych opomíjeny nebo i záměrně přehlíženy.

Témata týkající se LGBT lidí jsou proto ve všech našich dílčích projektech zasazena do širšího rámce, a tak otevírají například následující oblasti: co je to normalita, z čeho pramení diskriminace, jak se naše společnost historicky mění a jak se mohou v různých kulturách lišit pojetí toho, co my vnímáme jako přirozené a jednoznačné. Semináře pomáhají vyslechnout a pochopit své spolužáky, spolužačky a šířeji i poznat svět, ve kterém žijeme. Toto poznání je vhodné všeobecně pro prevenci rizikových jevů, jako je homofobní nebo transfobní šikana. 

V případě dotazů nebo objednávek kontaktujte prosím koordinátora vzdělávacího programu Petra Pávka, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,">, telefon 728 141 668.

 

 

 

 

FaLang translation system by Faboba